Rein Lang reastas Reformierakonna õnnestumised ja ebaõnnestumised ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Reformierakond tähistab täna 20 aastapäeva ning selle puhul reastas erakonna üks esimesi liikmeid Rein Lang kolm parimat ja kolm ebaõnnestunumat tegu.

Rein Lang ütles "Ringvaates", et Reformierakonnal on õnnestumisi olnud palju ning 20 aastat tundub pikk aeg, kuid tegelikult on see nagu viiv.

"Mina pean ise kõige olulisemaks Eesti liitumist Euroopa Liidu ja NATO-ga. See viis meid ühest ruumist teise, viis tagasi sinna igavesse koju ehk Euroopa kultuuriruumi, lääne-kristlikusse kultuuriruumi ja trans-atlantilisse julgeolekuruumi. See oli väga oluline asi," tõi Lang välja esimese õnnestumise.

Tema sõnul ei tulnud EL-i ja NATO-ga liitumine sugugi lihtsalt. "Esiteks pidi olema väga selge tahe, oli meeletu töö, et kõik Eesti seadused ja asjaajamised kohandada Euroopa Liidule vastavaks. Euroopa Liit ei olnud iseenesestmõistetav, sellele oli ka reaalne tugev vastuseis. NATO-le oli vastuseisu vähem, aga samamoodi tuli kohandada ennast selle süsteemiga," selgitas ta.

Teine oluline saavutus on Langi hinnangul Eesti äri- ja maksukeskkond, mis on Euroopa Liidus unikaalne ja üks edu pant.

"On palju inimesi, kes ütlevad, et mis edust te räägite, aga mina julgen öelda, et kui ei oleks olnud kõike seda head ärikeskkonda ja ettevõtlust, mida täna igal pool näeme, siis näeksime täna suure tõneäosusega välja nagu Transnistria. See on kindlasti meie edu. Oleme suutnud selgitada inimestele, et ettevõtlusest see raha tuleb, et ettevõtlus on peamine ja kõik muu tuleb alles pärast seda, kui majandus on kuidagi kasvanud. Ka sellele on olnud meeletu vastuseis, aga mida rikkamaks Eesti inimesed saavad, seda vähem vastuseisu on," rääkis poliitik.

Kolmandaks kordaminekuks peab Lang ülemaailmsest finantskriisist väljatulemist. "See ei olnud ka iseenesestmõistetav, kõik see, kuidas inimeste tulusid tuli kärpida, avalikku sektorit ja eelarvet kärpida. Me tulime sellest üsna väikeste muhkudega välja, mõne teise muhud on olnud palju suuremad, aga seda ei taheta märgata. On ka loomulik, sest inimestel on palju tegemist iseendaga, mitte vaadata seda, mis kuskil mujal sünnib. Aga meie pilt on kordades parem kui kuskil mujal," ütles ta.

Üheks ebaõnnestunud sammuks peab Lang aga 1996. aastal valitsusest lahkumist. Samas tunnistas ta, et pooldas ka ise tol ajal kindlalt valitsusest lahkumist.

Lang tõdes samas, et opositsioonis olles suutis partei Eesti sündmusi tugevalt mõjutada. "Aga see äratulemine kindlasti ei olnud üldises kontekstis tol hetkel väga mõistlik."

Langil on kahju ka IRL-iga moodustatud valitsuskoalitsiooni lagunemisest. "Ma arvan, et see valitsus oleks pidanud olema oma aja lõpuni, see oleks olnud Eestile hea. Niisugune n-ö hobuste vahetamine keset valimisperioodi jätab kindlasti kellelegi okka hinge ja inimestevahelised suhted lähevad nadiks," selgitas ta.

Kolmandaks meenutas Lang aega enne Euroopa Liiduga ühinemist, kus oli vaja väga kiiresti Eesti seaduseid Euroopa Liidu omadega ühtlustada. "Seal sai tehtud vigu kuhjaga. Arvan, et üks viga ongi olnud see, et me pole suutnud peatada seda meeletud seadusloomemasinat, mis aina töötab ja töötab. Tegelikult üks liberaalid jutlustavad isikuvabadusi ja iga seadus, mis vastu võetakse neid isikuvabadusi moel või teisel piirab. Me ise osaleme selles isikuvabaduste piiramises iga päev ja see on halb. See on kokkuvõttes minu arvates väga halb, sest ainult vabad inimesed suudavad elu edasi viia," arutles Lang.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: