Anvelt: politsei on lahendanud asju seaduse järgi minimaalselt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Justiitsminister Andres Anvelt ütles "Aktuaalse kaamera" stuudios, et politsei on oma töös lähtunud seadusest, kuid menetlenud asju ülekoormuse tõttu seaduse järgi minimaalselt, mitte seaduse järgi maksimaalselt.

Justiitsminister Andres Anvelt kinnitas saatejuhile, et kriminaalmenetluse revisjoni luues ei hakka Eesti inimesed saama vähem kaitset, vaid ikka rohkem.

"Kriminaalmenetluse revisjoni eesmärk on ühtlustada seda olukorda, kus me praegu oleme, kus meil kriminaalmenetlus on pärit Nõukogude ajast. Me oleme sinna peale ehitanud ameerikaliku võistleva katuse ja me dubleerime tegevusi nii kohtueelses menetluses kui ka kohtus," rääkis justiitsminister Anvelt.

Anvelt usub, et see on põhjustanud 30-40 protsenti tänasest ülekoormusest.

Minister kinnitas, et kõikide asjade lahendamiseks politseil ei olegi ressurssi. Siiski leidis ta, et seadust politsei oma tegevuses täidab.

"On tehtud seaduse järgi minimaalselt. Ressursipuudus võib luua olukorra, kus viiaksegi asju ellu seaduse järgi minimaalselt, mitte seaduse järgi maksimaalselt ja sellepärast jäävadki asjad lahendamata," lausus Anvelt.

Minister selgitas, et see tähendab seda, et kui ei leita kohapealt neid tõendeid, mis viitavad kohe kahtlusalusele ja ei ole otstarbekas neid tõendeid mujalt otsida, siis asi lõpetatakse, kuni ei tule välja kuriteo sooritanud isik.

Välismaa praktika näitab Anvelti sõnul, et kurjategijateni jõutakse varavastaste kuritegude korral just läbi kurjategijate enda jälitamise. Nii avastatakse sadu episoode korraga.

Oluline on seega justiitsministri hinnangul kõik kuriteod fikseerida, kuna võib tekkida risk, et inimesed ei annagi enam kuritegudest teada. Kui politsei püüab kurjategija kinni, on tal vaja fakte varem juhtunu kohta.

Suurim eesmärk on Anvelti sõnul vabastada politsei bürokraatlikust ja vähe digitaliseeritud kriminaalmenetlusest.

Karistusseaduse revisjoni Anvelti sõnul käesoleva valitsuse ajal ära teha ei ole võimalik, vaid selleks kulub mitu aastat.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: