Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eamets: Neivelti maksureformi kava tundub olevat erakondade omadest realistlikum

Ettevõtja Indrek Neivelti ettepanekud maksureformiks tunduvad olevat realistlikumad kui erakondade omad, leiab Tartu ülikooli rahvamajanduse instituudi makroökonoomika professor Raul Eamets.

Pilt maksumuudatustest, mida erinevad erakonnad on oma valimislubadustes välja pakkunud, on suhteliselt kirju, kuid enamik neist keskendub kolme maksuliigi ümber: üksikisiku tulumaks, ettevõtte tulumaks ja sotsiaalmaks, rääkis Eamets intervjuus ETV saatele "Terevisioon".

"Kui ma natuke vaatasin neid erinevaid maksukavasid, siis tegelikult kurioosselt tundus mulle kõige realistlikum Indrek Neivelti maksukava, kes paraku ühtegi parteid ei esinda. Sest tema pilt oli kõige üldisem ja kõige laiapõhjalisem. Ta vaatas erinevaid maksuliike ja mitte ei rääkinud lihtsalt maksude alandamisest, vaid näitas ka neid katteallikaid, kustkohast siis see puuduolev raha on võimalik saada, sest see on tegelikult ju põhiküsimus," rääkis professor.

Eamets lisas, et milline kava erakondade omadest on kõige realistlikum, on keeruline öelda, sest see sõltub sellest, kes valimised võidab.

Tema arvates on Eesti maksusüsteem ajale natuke jalgu jäänud. Maksud ja maksusüsteemi lihtsus, mis toimisid 1990. aastate alguses, kui Eesti alles läks turumajandusele üle, õigustasid ennast ja tulid majandusele igati kasuks. Kui aga vaadata viimast seitset aastat, siis on Eesti majandus Eametsa meelest peaaegu paigal tammunud ja erilist arengut ei ole toimunud.

"Ja ma arvan küll, et aeg oleks vaadata üle põhimõttelised küsimused. Milline on inimkapitali ehk siis igasuguste tööjõuga seotud maksude proportsioon versus kapitalimaksud? Otseste maksude suhe kaudsetesse maksudesse jne. Suurt pilti peaks võib-olla natukene muutma."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: