Eestlased on Soomes asutanud sadu ettevõtteid ({{commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Eestist ei minda Soome ainult ehitajaks või koristajaks, vaid paljud on loonud oma ettevõtte ja pakuvad tööd ka teistele.

Eestlased on Soomes asutanud sadu ettevõtteid, vahendasid ERRi raadiouudised.

Ettevõtjate kogemus näitab, et asjaajamine on Eestis tänu e-riigile lihtsam, aga Soomes aetakse asju rohkem reeglite järgi.

Ettevõtjate teenusekeskuse YritysHelsinki nõustamismeeskonna juht Toivo Utso ütles, et eestlased on Soomes asutanud ligi 2000 ettevõtet, aga lisaks tegutseb palju ka Eestis registreeritud firmasid.

"Tüüpiline inimene tuleb alguses siia tööle ehitusele, teenindussfääri ja siis mingil ajal nad tabavad ära, et palju mõttekam on teha oma ettevõte. Turg on ikka tunduvalt suurem kui Eesti turg," rääkis Utso.

Utso arvates suhtutakse Soomes Eesti ettevõtjatesse üsna hästi. "Tähtis on, et ta teeb korralikult tööd, aga Soome klientide suhtumine on Soome ettevõttesse parem ja selle peale paljud eestlased just teevad Soome oma ettevõtte," lausus Utso.

Soomes ettevõtet rajades tuleb tema sõnul arvestada, et vaatamata kahe maa lähedasele läbikäimisele on ärikultuur siiski mõnevõrra erinev.

"Võib-olla suhtlemine ametnikega on siin veel rohkem ametlikum. Kui mingit asja tahetakse läbi saada, siis kingituste andmine ei ole Soomes kombeks ja on juba seadusevastane, siis mõnes mõttes isegi usaldatakse liiga, et arvatakse, et siin on ainult ausad ettevõtted," rääkis Utso ja nentis, et kahjuks see siiski nii ei ole.

Tihti on probleem Utso arvates seegi, et paljud eestlased arvavad, et oskavad soome keelt, aga saadakse ikkagi valesti aru ja seetõttu tehakse palju vigu.

Esteetilise dermatoloogia ja plastilise kirurgia kliiniku Ihoakatemia omanik, meditsiinidoktor Tooma Uibu asutas oma ettevõtte seitse-kaheksa aastat tagasi. Paari aasta eest loodi tütarfirma ka Eestis.

Toomas Uibu oskab kahe maa ettevõtluskeskkonda võrrelda. "Kui räägime nüüd ettevõtte asutamisest, siis Eestis on see tehtud märgatavalt lihtsamaks kui Soomes," tõdes ta, kuid leidis, et see polnud ka Soomes väga raske.

"Tänu nendele ID-kaardil põhinevatele teenustele, mida Eesti riik ettevõtjale osutab, on asjaajamine siiski meeldivam Eesti riigiga kui Soome asutustega," märkis Uibu.

Lauri Kuljus on tegutsenud ettevõtjana ka Eestis, aga töö viis Soome ja kolm aastat tagasi asutas ta seal oma konsultatsioonifirma Kuljus Consulting.

"Kindlasti on siin turg suurem. Teine asi, mis mulle isiklikult meeldib samuti, et inimesed on nõus teenuste eest maksma turuhinda," lausus Kuljus.

Kuljus nentis, et Soome tulles peab arvestama, et eestlast võetakse Soomes paraku reeglina kui odavama töö tegijat. "Siis oodatakse, et teenus oleks hinna poolest konkurentsivõimelisem võrreldes Soome omaga," märkis Kuljus.

Teine asi, mida tema hinnangul tasub tähele panna on see, et asju tuleb Soomes ajada korralikult. "N-ö nihverdamisel lihtsalt ei ole mõtet," toonitas Kuljus.

Toimetaja: Liis VelskerHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: