Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

A.H. Tammsaare muuseum peab kirjaniku sidumist sotsiaaldemokraatiaga alusetuks

Autor/allikas: ERR

A.H.Tammsaare muuseum ei ole nõus Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) valimiskampaania loosungis esitatud väitega, et Tammsaare olevat olnud sotsiaaldemokraat aastast 1878.

Tammsaare ei kuulunud oma elu jooksul mitte ühtegi erakonda ning ainus organisatsioon, kuhu ta kuulus, oli üliõpilasselts EÜS Ühendus, ütles muuseumi direktor Maarja Vaino ERR-i uudisteportaalile.

Vaino sõnul töötas Tammsaare mõnda aega ajakirjanikuna ajalehes "Teataja", mille peatoimetaja Konstantin Päts ajas Tõnissoni "Postimehega" võrreldes vasakpoolsemat joont.

"Tammsaare tööks seal oli kajastada linna uudiseid, kontserte ja teatrietendusi. Oma hilisemas elus oli Tammsaare veendunud demokraat, kes ei toetanud vaikivat ajastut ega vapse, aga suhtus ilmse skepsisega ka sotsialistlikusse liikumisse," kinnitas Vaino.

Vaino sõnul on sotsiaaldemokraatide kodulehel olev väide, et "Noor-Eesti liikumise ja Tartu vasakpoolsete ringkonna kaudu oli sajandi eest sotsiaaldemokraatidega tihedalt seotud ka kirjanik Anton Hansen Tammsaare", ei tähenda, nagu oleks Tammsaare olnud sotsiaaldemokraatlike vaadetega.

"See on parteipoolne vaba tõlgendus. Tammsaare suhtles väga erinevate inimestega, muuhulgas pankroti läbi teinud August Hankoga ning Pätsi valitsuse õiguskantsleri Anton Palvadrega. Kas sellest võiks järeldada, et Tammsaare oli pankrotimeister või Pätsi toetaja?," tõdes Vaino.

Vaino on kindel, et Tammsaare seostamine kindla erakondliku sümpaatiaga on eksitav. "Vastupidi, terve elu püüdis Tammsaare säilitada iseseisvat, erakondadest sõltumatut positsiooni. On kahetsusväärne, et üks erakond püüab nüüd Eesti suurimat kirjanikku oma valimisvankri ette rakendada, austamata sealjuures kirjaniku enda seisukohti," nentis Vaino.

Vaino avaldas lootust, et valimisplakatitel olev viga kõrvaldatakse kiiresti.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: