Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühistranspordiettevõtetel käib reisijate hulk kohati üle jõu

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti suurimad ühistranspordiettevõtted on hädas nädalavahetuseti reisijate ära mahutamisega oma bussidesse ja rongidesse.

Reedel või pühapäeval pole harvad juhtumid, kus vahetult pärast tööpäeva lõppu Tallinna bussijaama sattunud inimene avastab, et ei saa piletit esimesele kahele-kolmele Tartu või Pärnu reisile, vahendavad ERRi raadiouudised.

Sarnaseid olukordi tuleb ette ka Tartu bussijaamas. Eriliseks uudiseks pole ka see, et rongid on reedeti ja pühapäeviti, aga ka esmaspäeva hommikuti puupüsti täis.

Nädalavahetusel tõstis Elron piletite hindu keskmiselt 7-8 protsenti. Samas on liine, kus piletihind kerkis 12 protsenti. Näiteks Tallinna-Tartu liinil maksab pilet senise 8,90-ne asemel 10 eurot.

Elroni juhatuse esimehe Andrus Ossipi sõnul oli hinda tarvis tõsta uute liinide avamiseks. Samas tipptundide ülerahvastatust see samm ei pruugi lahendada ning kindlasti ei hakka inimesed rongiga vähem reisima.

„Me oleme küll ise arvamusel, et see hinnatõus, mis me praegu teeme, see väga oluliselt reisijate määra ei mõjuta ja inimesed kasutavad rongi jätkuvalt sama aktiivselt edasi,“ rääkis Ossip.

Ossipi sõnul on vähetõenäoline ka see, et kui nüüd näiteks Tallinna-Tartu bussipileti ja rongipileti hinnavahe on vaid 80 senti rongi kasuks, võib osa rongireisijatest tagasi bussidesse kolida.

„Me kindlasti hoiame silma peal. Oleme alati öelnud, et meie eesmärk ei olegi niivõrd konkureerida teiste transpordiliikidega,“ märkis Ossip.

Tartu suunal on bussiliiklus rongi omast mitu korda tihedam. Enamasti on kõikidel reisidel ka bussid rohkem kui pooltäis ning tihti pole isegi vaba kohta. Lux Expressi juhatuse esimees Hannes Saarpuu ütles, et nädala sees on harvad juhtumid, kus mõnele reisile reisijat võtta ei saa, sest istekohta bussis pole.

„Küll võivad olla probleemsemad reede ja pühapäeva teatud kellaajad, kus tuleb oma otsused teha pisut varem, kui soovida konkreetse bussiga väljuda. Samas ka reedel ja pühapäeval ei ole kindlasti sajaprotsendilist täituvust ei meil ega teistel bussioperaatoritel. Aga jah, planeerida tuleb pisut täpsemalt,“ nentis Saarpuu.

Kui Elron peab plaani uute rongide juurdeostmiseks, mis leevendaks ruumipuudust, siis Lux Expressi juht ütles, et vaid tipukoormusteks uute busside soetamine on liigne luksus.

„Kui me võtame konkreetsed Lux Expressi bussid, siis selle bussi hind on üle 400 000 euro koos käibemaksuga. Investeeringud on päris suured ja kindlasti oleks meil heameel näiteks reedel ja pühapäeval lisada mingeid väljumisi,“ ütles Saarpuu.

Toimetaja: Mari Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: