Urve Palo ja Arto Aas: üürikorterite maksustamine tuleks kindlasti üle vaadata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lasnamäe
Lasnamäe Autor/allikas: Photo: Postimees/Scanpix

Üürikorterite maksustamine on kohati ebaõiglane ning vajaks kindlasti ülevaatamist, toonitasid majandusminister Urve Palo (SDE) ja riigikogu majanduskomisjoni esimees Arto Aas (RE).

Palo kinnitas Vikerraadio saates "Reporteritund", et üürimist puudutav maksupoliitika vajab muutmist ning justiitsminister on sellega ka tegelemas. "Oleks igat pidi mõistlik, kui [maksustatavast summast] oleks maha arvestatud kulutused, mis on maja korrashoidmiseks tehtud," ütles minister.

"Riigil oleks ainult sellest võita, kui [üüritulu] hakataks rohkem deklareerima. /.../ Mõelda võiks kuni selleni, et äkki võiks tulumaks olla mõnevõrra soodsam," lisas Palo.

Arto Aas märkis, et enamik üüritehinguid tehakse praegu "mustalt" ning see pole jätkusuutlik. "See on kindlasti see koht, kus justiitsministeerium ja majandusministeerium võiksid oma ettepanekutega välja tulla. Et saaks sellest mustast turust lahti. /.../ Ja sellega tuleks tegeleda lähiajal," toonitas ta.

Ka Aasa arvates tuleks mõelda selles suunas, et maksustataks vaid üürile andmisega teenitud kasumit, arvestades teenitud tulust maha kulutused eluasemele. "Täna on need asjad väga keeruliselt reguleeritud, normaalset maksustamisprotseduuri ei toimu."

Sellele, et üürisuhteid reguleerivad seadused on ajale jalgu jäänud, on viidanud ka kinnisvarafirmade liidu juht Tõnis Rüütel. Tema sõnul on see ka põhjuseks, miks eraettevõtted pole eriti huvitatud üüripindade ehitamisest.

"Arendaja, kes loeb läbi võlaõigusseaduse 11. peatüki ehk üüripeatüki, peaks olema puhta hull, kui hakkaks siis veel mõnd üürimaja arendama," ütles Rüütli, kelle sõnul on seadus selgelt üürilevõtja poole kaldu. Lisaks viitas ka tema, et maksutamine vajab ülevaatamist.

Kui seaduste muutmise vajaduse osas on Palo ja Aas enam-vähem ühel meelel, siis riiklikult toetatud üürimajade ehitamise osas mitte. Aasa sõnul on see väga kulukas plaan, millest saavad abi üksikud, kuid turule tervikuna sel suurt mõju poleks.

Palo aga viitab, et sarnased üüripinnad on laialdaselt kasutuses mitmel pool Euroopas ning hirmud pole põhjendatud. Soome näitele viidates pakkus Palo, et linnapiirkonnas oleks riiklikult toetusega rajatud üüripinnad umbes 30-40% soodsamad.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: