Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kokkulepe: LNG terminal tuleb Soome, gaasitoru valmib hiljemalt 2019

{{1416250293000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Peaminister Taavi Rõivas ja Soome peaminister Alexander Stubb jõudsid ühise gaasi infrastruktuuri võtmeküsimustes kokkuleppele: gaasiturud ühendatakse ja taristu rajatakse hiljemalt 2019. aastaks

Selleks, et tagada regiooni energiajulgek, minnakse Balticconnectori investeeringutaotlustega Euroopa Liidu kaasrahastust taotlema juba järgmisel aastal ning alustatakse projekti realiseerimisega Eesti maapealsel osal.

Balticconnectori valmimistähtajaks on hiljemalt 2019. Samas ajaraamistikus peab tekkima ka regionaalne LNG terminal, mille osas peab olema tööde rahastustaotlus Soome poolelt esitatud 2016. aastaks.

Juhul kui Soome ei täida kokkulepitud tingimusi, on Eestil võimalik regionaalse terminali rajamine ise ette võtta.

Kokkulepe võimaldab Eestil edasi liikuda vajadusel ka oma väikesemahulise LNG terminali projektiga.

Rõivas: pigem on see triumf kui fiasko

Intervjuus "Aktuaalsele kaamerale" ütles peaminister Rõivas, et pärast kolme aastat tulutuid läbirääkimisi on nüüd laual kokkulepe, mis reaalselt Eesti sõltuvust Vene gaasist vähendab.

Te leppisite kokku, et terminal ehitatakse ikkagi Soome. Aga koalitsioonileppes on must-valgel kirjas "Peame vajalikuks veeldatud maagaasi terminali rajamist Eestisse". Kuidas siis nüüd nii juhtus, et sõnad ja teod lahku lähevad?

Alustame sellest, et ka Eesti saab oma terminali. Tõsi, mitte nii suure, mis kogu piirkonda teenindab, vaid sellise, mis Eesti oma julgeolekuvaru tagab. See õigus on meil olemas. Juhul, kui Soome mingil põhjusel 2016. aastaks ei esita Euroopa Komisjonile taotlust suure terminali rajamiseks, on Eestil õigus see terminal ise ehitada.

Meie seisukohast on algusest peale olnud esmatähtis see, et jõuda kokkuleppele võimalikult kiires gaasitoru ehitamises. Siiani on kolm aastat läbi räägitud ja oldud tagasi nullpunktis.

Te olete rõhutanud, et gaasitoru on kõige olulisem. Samas ei vähenda see ju sõltuvust Venemaast, kuna Soomes on ka Gazpromi gaas? Ainult läbi terminali saab tuua nö sõltumatut gaasi?

Vastupidi. Ainuüksi gaasitoru olemasolu vähendab sõltuvust oluliselt. Vähendab seetõttu, et ei ole võimalik kas tehnilistel või poliitilistel põhjustel Eestit või Baltikumi eraldi tarneahelast välja lülitada. See on meie jaoks suur samm edasi.

Postimees ütles selle teema kohta ühes oma arvamusloos otse - Rõivase fiasko. Mida selle kohta ütlete?

Seda saab öelda ainult see, kes seda valdkonda ei tunne. Kui me reaalselt näeme, mis seisus me olime veel umbes tund aega tagasi, kus ei olnud ühtegi kehtivat kokkulepet, et Eesti energiajulgeolekut suurendada, siis ma ütlen, et seda võib sama hästi ka triumfiks nimetada.

Nüüd on meil laual reaalne kokkulepe kahe riigi vahel, mis annab Eestile võimaluse sõltuvust Vene gaasist oluliselt vähendada. Oleme astunud pika sammu edasi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: