"Välisilm" pani värske välisministri Pentus-Rosimannuse proovile ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Täna välisministrina ametisse asunud Keit Pentus-Rosimannusel tuli intervjuus ETV saatele "Välisilm" vastata dalai-laamaga kohtumise võimalikkuse kohta kuni Ukraina kriisi puudutavate küsimusteni välja.

Täna Brüsselis toimunud EL-i välisministrite kohtumisele Pentus-Rosimannus veel ei jõudnud. Kuigi välisministrid märkisid ühisavalduses, et on häiritud tulevahetusest ja sõjavarustuse juurdevoolust separatistide kontrollitud aladele Ida-Ukrainas, Venemaa suhtes uutes piirangutes kokku ei lepitud.

"Ei saa salata, et Eesti ja Balti riigid on sageli olnud olukorras, kus me oleks näinud pigem kiiremaid ja konkreetsemaid reaktsioone," kommenteeris Pentus-Rosimannus tänase kohtumise tulemust.

Vastne välisminister pidi vastama ka küsimusele, millest ta räägiks kohtumisel Vene välisministri Sergei Lavroviga, kui selline võimalus avaneks.

Pentus-Rosimannus ütles, et täna oleks Vene välisministriga põhjust rääkida Ukrainast. "See, mis Venemaa oma käitumisega näitab, on selge märk, et Venemaa valitud suund ei ole inimõigusi ja demokraatiaid austava riigi poole."

Ta lisas, et praegused sanktsioonid ja selle mõju on hea näide sellest, et kokkuvõttes on Venemaa ise ja vene inimesed need, kes kannatavad.

Lahendust vajab ministri sõnul ka Eston Kohveri juhtum. Illusioone selles juhtumis ja kiires lahenemises tal siiski pole.

"Meie eesmärk on ta kiiresti koju tagasi saada. Kogu menetlus, mis seal toimub, ei ole objektiivne ega õiglane. Nii kaua, kui teda Eestisse tagasi ei ole võimalik saada, on meie ülesanne teha kõik, et teda koheldakse viisakalt," rääkis välisminister.

"Et tal oleks kontakt kodustega ja Eestiga. See kontakt võiks olla oluliselt tihedam. Ka oma abikaasaga vestles ta esimest korda alles nädalavahetusel ja Eesti arstil ei ole teda siiamaani võimaldatud üle vaadata," lisas ta.

Seda, et Kohveri näol võiks tegu olla topeltagendiga, Pentus-Rosimannus ei usu. "See on selline spekulatsioon, mille levitamist näeks hea meelega meie idanaaber. Eston Kohver on Eesti vabariigi kodanik, kes on Eesti territooriumilt röövitud ja keda ebaseaduslikult Venemaal kinni peetakse."

India laevakaitsjate juhtumis on ministri sõnul plaan India võimudele igal võimalusel survet avaldada. "Praegu, kus see protsess on jõudnud India kohtusüsteemi kõige kõrgemasse astmesse, on oluline, et see menetlus oleks võimalikult kiire, õiglane ja objektiivne."

Palestiina riigi tunnustamise kohta märkis Pentus-Rosimannus, et Eesti soov on, et seal läheks ellu kahe riigi lahendus. Riigi tunnustamise puhul tõi ta esile esmase eeldusena olukorra tekkimise, et see riik saaks seal rahulikult ka toimida.

Poliitikas suhtetes Hiinaga rõhutas välisminister, et Eesti on 1994. aastast saadik tunnustanud ühe Hiina poliitikat.

Küsimusele, kas ta kohtuks dalai-laamaga, kui selline ettepanek tehakse, vastas Pentus-Rosimannus, et ei soovi selle üle spekuleerida.

"Oleme üle kinnitanud, et tunnustame ühe Hiina poliitikat ja see on suund, mida Eesti riik hoiab. Kui ettepanek tehakse, siis küllap sellele ettepanekule ka vastatakse," lausus ta.

Oma esimese välisvisiidi ministrina lubas ta teha Lätti ja seejärel õige pea Soome.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: