Alkoholi ostmisel küsitakse dokumenti ainult igalt neljandalt noorelt

Foto: Tervise arengu instituut

Tervise arengu instituudi korraldatud uuringust selgus, et alkoholi ostmisel küsitakse poodides vanust näitavat dokumenti ainult 26 protsendil juhtudel.

Alates 2013. aasta juunist peab kaubandusettevõtetes alkoholi ostul dokumenti küsima kuni 30-aastastelt noortelt. Tervise arengu instituudi tervise edendamise osakonna vanemspetsialist Mariliis Tael rääkis intervjuus ETV saatele "Terevisioon", et uurimiseks, kui kerge või raske on noortel alkoholi poodidest kätte saada, tegid suvel 18-aastased neiud ja noormehed kontrolloste 260 kaupluses üle Eesti.

"Me saime teada seda, et alkoholi ostmisel küsitakse dokumenti põhimõtteliselt iga neljanda ostu korral," ütles Tael. "[---] Ja me vaatasime täpsemalt ka, kuidas dokumendi küsimine erineb asutuseti. Meil olid erineva suurusega poed - väiksed, keskmised, suured - ja tanklad. Ja kõige rohkem paistsid silma siis suured poed, kus dokumendi küsimine oli 43%. Ülejäänud poodides jäi see 22 ja 27 protsendi vahele."

Sel aastal võttis tervise arengu instituudi uuring esimest korda eraldi vaatluse alla kaupluseketid. Kõige tublimana paistis Taela sõnul silma Maxima. Oste tehti 18 Maxima kaupluses ning dokumenti küsiti neist 14-s. Viies Maksimarketis, kus noored oste tegemas käisid, ei küsitud neilt aga dokumenti üheski.

Samuti selgus, et maapiirkondades küsitakse dokumenti harvemini kui linnades.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: