Galerii ja video: NATO uus peasekretär saabus Eestisse visiidile ({{commentsTotal}})

{{1416476698000 | amCalendar}}

Peaminister Taavi Rõivas tervitas täna Ämari lennujaamas NATO uut peasekretäri Jens Stoltenbergi ning rõhutas kohtumisel, et Walesis NATO tippkohtumisel tehtud otsused tuleb ellu viia.

Peaminister Rõivase sõnul on Venemaa tegevus meie regioonis murettekitav ja pole kahtlust, et selle eesmärk on testida NATO valmisolekut.

Peaminister selgitas, et septembris toimunud Põhja Atlandi Nõukogu kohtumine andis selge signaali, et NATO on ühtne ning teeb kõik selleks, et kellelegi ei tuleks mõttessegi mõnda liikmesriiki sõjaliselt ähvardada.

“Meie ülesanne on viia kiiresti ellu Walesis NATO tippkohtumisel liitlasriikide riigipeade ja valitsusjuhtide poolt heaks kiidetud NATO valmisoleku tegevuskava, millega NATO jätkab ja suurendab oma kohalolekut NATO piiririikides, sealhulgas Eestis,” ütles Rõivas.

Peaminister rõhutas, et Eesti jaoks on oluline eelkõige kolme sõjalise võime tugevdamine - need on liitlaste kohaolek, vägede reageerimiskiirus, mille annab eelpositsioneeriritud relvastus ja varustus, ning kolmandaks NATO kaitseplaanide kooskõlla viimine julgeolekuolukorraga.

Esimesi otsuseid Walesis kokku lepitud NATO valmisoleku tegevuskava elluviimiseks on oodata tuleva aasta veebruaris, kui toimub kohtumine liitlasriikide kaitseministrite vahel.

Peaminister kinnitas uuele NATO peasekretärile, et Eesti on pühendunud oma riigikatse arendamisele ja me jätkame panustamist riigikaitsesse 2 protsendiga sisemajanduse kogutoodangust.

Stoltenberg: NATO saab kõigi oma liikmete kaitsmisega ise hakkama

Peaminister Rõivas ütles Ämari lennubaasis paiknevaile sõdureile, et nende siinviibimine näitab NATO valmidust kaitsta ka oma kõige väiksemaid liikmeid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Te demonstreerite ja mitte ainult ülekantud tähenduses, valjult ja täiesti selgelt, et NATO ei ole ainult sõnad, vaid ka teod ja ühine pühendumine kollektiivsele kaitsele," sõnas Rõivas.

Tema sõnul tuleb praeguses rahvusvahelises olukorras kiiresti ellu viia septembris Walesi tippkohtumisel vastu võetud NATO valmisoleku tegevuskava, et kaitseorganisatsiooni kohalolek NATO piiririikides veelgi suureneks.

Nii Rõivas kui ka Stoltenberg tõdesid, et Venemaa aktiivsuse kasv Läänemere piirkonnas on silmnähtav ning murettekitav.

"Meie Balti õhumissioon on tänavu saatnud rohkem kui sadat luurelendu. Seda on kolm korda rohkem, kui möödunud aastal. Tegelikult on Venemaa aktiivsus õhus kasvanud kogu Euroopas," märkis Stoltenberg.

Rääkides Soome ja Rootsi tähtsusest piirkonna julgeolekule rõhutas Stoltenberg, et NATO jätkab koostööd mõlema riigiga ning mõlema riigi panus Läänemere piirkonna julgeolekusse on muidugi oluline, kuid NATO üks peamisi põhimõtteid on siiski iseendaga ise hakkama saamine.

"NATO on kaitseliiduna alati võimeline kaitsma oma liikmesriike. Me ei sõltu selle tegemisel teistest, vaid ainult oma liikmete solidaarsusest ja otsustest," kinnitas peasekretär.

Hiljem kohtus NATO peasekretär Tallinnas president Toomas Hendrik Ilvesega, kes nentis, et Eestist on taas saanud rindejooneriik, ehkki vahepeal juba mõeldi, et see mõiste on oma sisu kaotanud.

"Meie siin teame eriti hästi, et vabadusel on hind ja sedagi, et vabadust tasuta ei saa," sõnas Ilves.

Presidendi sõnul on jõuline ja nähtav liitlasvägede kohalolek parim viis kõigi nende heidutamiseks, kes plaanivad õõnestada Euroopa praegust julgeolekuarhitektuuri.

Vaata ka "Aktuaalse kaamera" videot Stoltenbergi saabumisest Ämari lennubaasi:

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: