Eesti-Läti uus koostööprogramm saab taas 40 miljonit eurot ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Euroopa Liidu toetatud Eesti-Läti koostööprogrammi abil teostati seitsme aasta jooksul ligi 70 piiriülest algatust erinevatest valdkondadest. Nüüd on algamas programmi uus periood, mil kahe riigi koostöösse investeeritakse ligi 40 miljonit eurot.

Valga raudteejaamas kohtunud kahe riigi esindajad leidsid, et tähtsaim on keskenduda ettevõtluse arengule. Vahepeatuse nime kandnud kokkusaamise paik - Valga raudteejaam - on sümboolne, sest see on kahe riigi piirijaam ja osa hoonest renoveeriti just Eesti-Läti programmi raha eest. Kahe riigi vahel on koostööraport, mitu komisjoni, kuid Euroopa Liidu programm toetab pigem piiriüleseid põnevaid algatusi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läti keskkonna- ja regionaalarengu ministeeriumi arenguosakonna juhataja Iruma Kravale avaldas heameelt, et paljudel Läti linnadel ja maaomavalitsustel on eestlastega hea koostöö, eriti just ettevõtluse arendamisel.

Seitsme aasta jooksul koolitati 500 päästetöötajat, renoveeriti piiriäärseid teid ja arendati välja kahe riigi haiglate vaheline telemeditsiini keskus. Projekt viis kokku kahe riigi klassikaraadiod ja ka linnaruumi planeerijad.

Palju on tegeldud piirialade arenguga. Valga linnapea Kalev Härk rõhutas, et kõige tähtsam on Valga-Valka kesklinna arendamine. Uue investeeringuga tahetakse kaks linna majanduslikus mõttes ühes tervikuks muuta. "See tähendab ettevõtluse arendamist, paremat tööjõu liikumist ja ka muud piiriülest koostööd," lisas Härk.

Seitsme aasta jooksul investeeriti kahe riigi koostöösse ligi 40 miljonit eurot ja sama suur on järgneva seitsme aasta eelarve.

Eesti-Läti programmi sekretariaadi juhataja Peeter Unt märkis, et üks valdkond on ettevõtluse arendamine, samuti väikesadamate arendamine ning tööjõu parem liikukine. "Et eestlased käiks rohkem tööl Lätis ja vastupidi, siis veel keskkonnateadlikkus ning turismi arendamine, mis põhineks kultuuri- ja looduspärandil," selgitas Unt.

Kuid see, mida programmi kaudu teha ei anna, on seadusandluse muutmine. Teisel pool piiri töötades on maksude laekumise ja sotsiaalsete tagatiste probleemid piiriäärsete elanike jaoks ikka lahendamata.

Toimetaja: Sven RandlaidHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: