Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafik: tuberkuloosi haigestumus langeb, kuid seda on raskem diagnoosida

Arstilkäik on muutumas.
Arstilkäik on muutumas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

2003. aastaga võrreldes haigestus mullu Eestis tuberkuloosi poole vähem inimesi. Kuna tuberkuloosi haigestumus langeb, siis ravijuhte jääb vähemaks, kuid neid on ka raskem diagnoosida.

Tervise arengu instituudi statistika kohaselt tulevad riskigruppi kuuluvad patsiendid tihti arsti juurde liiga hilja. Näiteks 2012. aastal ei alustanud tundliku tekitajaga kopsutuberkuloosi vormiga patsientidest ravi ligi 11 protsenti. See tähendab, et need inimesed surid enne ravi algust või esimese ravikuu jooksul. Samas neist, kes alustasid tuberkuloosiravi, paranes 85,5 protsenti.

Ravimresistentse tuberkuloosi korral ei jõudnud 2011. aastal ravi alustada 12,5 protsenti haigestunutest. Ravi alustanutest paranes aga pea 62 protsenti.

Aastal 2013 registreeriti tuberkuloosiregistris 286 tuberkuloosijuhtu, neist 225 olid uued. Noorim haigestunu oli 1-aastane, vanim 102-aastane. 67 protsenti haigestunutest on mehed.

Kõige enam nakatuvad tuberkuloosi mehed, perekonnaseisu järgi vaadates nii vallalised kui abielus ja vabaabielus olevad mehed (2013. aasta andmed). Ühtlasi torkab statistikast silma, et kõige rohkem on nakatumisjuhtumeid kesk- ja keskeriharidusega meeste hulgas.

Eesti on Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) poolt kuulutatud multiresistentse ja eriti resistentse tuberkuloosi ohumaaks. Ohumaade hulka kuulub ainult neli Euroopa Liidu riiki.

Viiendik esmastest ja üle poole korduvatest tuberkuloosijuhtudest on multiravimresistentsed tüved, mille korral ravi kestab 5-7 erineva antibiootikumi kombinatsioonraviga 2-3 aastat. Siinkohal sobib võrdluseks tundliku tuberkuloosi ravi, mis kestab 6-8 kuud.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: