Narva Aleksandri kiriku võlausaldaja süüdistab hiigelvõla tekkimises EELK konsistooriumi ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Narva Aleksandri kiriku koguduse nõukogu otsus taotleda enda pankrotti tuli võlausaldajatele halva üllatusena, kelle hinnangul on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku konsistoorium oma tegevusetusega asjatult võlga kasvatanud. Kui koguduse pankrot välja kuulutatakse, on tegemist Eesti Vabariigis pretsedendiga.

Narva Aleksandri Suurkirik läheb suure tõenäosusega enampakkumisele, sest kiriku renoveerimiseks loodud sihtasutus võttis 2009. aastal võlgu, ei suutnud seda tagasi maksta ja praeguseks on võlg koos viivisega kasvanud 1,3 miljoni euroni, vahendas „Aktuaalne kaamera“.

Sihtasutuse Narva Kirik moodustasid kirikukogudus, kultuuriministeerium ja Narva linn. Laenu võttis kiriku toonane õpetaja Villu Jürjo praeguseks kogudusest välja visatud Heiki Lättemaa mahitusel, kes oli ühtlasi ka sihtasutuses projektijuht. Villu Jürjo eitab igasugust võlga.

„Allkiri puudutab väidetavalt lepingut Narva Aleksandri koguduse ja Eviko vahel, aga võltsitud pole mitte ainult allkiri, vaid ka kogu leping oli fantaasia,“ ütles Jürjo.

Riigikohus jättis jõusse ringkonnakohtu otsuse, mille järgi on võlanõuded seaduslikud. „Öeldakse, et loll saab kirikus ka peksa, antud juhul vist ongi nii juhtunud. Kui sa annad kirikule laenu, siis ei tule selle peale, et küsida hüpoteeke või muid tagatisi, sa eeldad, et kirik käitub ausalt ja ei himusta võõrast vara,“ rääkis hageja esindaja, Cavere õigusbüroo jurist Kerli Kase.

Iga päev tiksub võlale juurde 29 eurot. Võlausaldajad kinnitavad, et kiriku konsistoorium vaatas võla kasvamist käed rüpes pealt, seda hoolimata rohkem kui 40 kirjast, milles kirikujuhtidele kirjeldati kujunenud olukorda, saadeti maksegraafikuid ja võla andmist tõestavaid kontode väljavõtteid.

Koguduse varadega on ka vangerdatud. Kerli Kase sõnul anti 2013. aasta sügisel, siis, kui esimese astme lahend oli olemas, pool kogudusele kuuluvast Vestervalli 20 asuvast kinnistust mingi tehinguga Kiriku Varahaldusele.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku konsistoorium on uue peapiiskopi valimise ootuses ja tunnistab, et juhtum heidab varju kogu kirikule. Samas on kiriku kogudused iseseisvad juriidilised isikud ning langetavad ka majandusotsuseid iseseisvalt.

„Tegemist ei ole ainult konsistooriumiga, vaid tegemist on sihtasutusega ja Narva Aleksandri kogudusega. See, kes asus kirikut renoveerima, siin ei olnud ainult kirik osapooleks, ta oli vaid üks nendest. Peapiiskop on võtnud kontakti ka teiste osapooltega, kuid sealne vastus on olnud selline, et kõik tuleks ainult Narva Aleksandri koguduse kraesse,“ kõneles EELK konsistooriumi pressiesindaja Arho Tuhkru.

Kui kirik läheb pankrotipesast enampakkumisele, võib selle muinsuskaitse all oleva ja Eesti-Vene kontrolljoone kõrval asuva hoone osta ükskõik kes, mõne teise usu esindaja näiteks. Viru praost Peeter Kaldur siiski loodab, et kirikuhoone ostab pankrotipesast välja Eesti riik kultuuriministeeriumi kaudu, kuigi tunnistab temagi, et riik selle plaaniga ei pruugi nõus olla.

Toimetaja: Mari RebaneHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: