Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomas Paul: kiriku tähendus näib olevat tõusuteel

See, et Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) peapiiskopi valimistest on saanud meediasündmus, näitab, et kiriku tähendus tundub olevat tõusuteel, leiab emeriitvaimulik, teoloog, kiriku- ja kultuuriloolane Toomas Paul.

"Ma olen ise olnud väga skeptiline rahvakiriku nimetuse kasutamise ja selle tuleviku ja positsiooni suhtes. Ja mulle on suureks üllatuseks need viimased nädalad ja kuud isegi, kui see on meediasündmus, mida muudkui arutatakse ja arutatakse: kes saab kirikupeaks? Nii et pärast niisugust vahepealset vahet, kus ei ole suurt kirikust juttu olnud, on nüüd eriti suur huvi, kes saab kirikupeaks," rääkis Toomas Paul intervjuus ETV saatele "Terevisioon".

"Nii et asjad käivad maailmas ringi. Ja kiriku tähendus näib olevat tõusuteel," nentis ta. Selle üheks põhjuseks peab ta seda, et inimesed ikkagi vajavad teatud isikuid, kelle poole aukartuses vaadata.

"Kord on selleks sõjaväe juhtkond. [---] Miks ei võiks siis olla ka vaimulikkond?! Ja sellepärast oleks suurepärane, kui me saaksime ühelt poolt kirikujuhi, kes mänedžerina saab [asjad] korda, ja teiselt poolt niisuguse käilakuju - niisuguse mehe, nagu Johannes Paulus II oli, kelle käest rutatakse iga akuutse küsimuse puhul küsima, mida tema arvab," rääkis Toomas Paul.

"Mulle näib, et kirikult võiks oodata, ja vist ka mingil määral oodatakse prohvetlikku rolli. Mitte olemast tugi valitsevale süsteemile, ja mitte olemast ka selle niisugune tavaline kritiseerija, vaid niisuguses positiivses mõttes - mida me siis tegema peame, mida üldse vaja oleks teha, millised need meie aja jaoks väärtuslikud asjad võiksid olla?"

Toomas Paul nentis, et kui kirik on praegu tavalisest suurema tähelepanu all, tulevad ka tema varjuküljed selgemalt esile, ja sellega peab lihtsalt arvestama.

Kooseluseadusest

Kommenteerides süüdistusi, et EELK ei võtnud kooselu seaduse arutelul piisavalt valjult sõna, ütles Toomas Paul, et talle meeldis, kuidas ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho nimetas seda seadust liiga lahjaks.

"Tema vastu ei ole mõtet sõdida ja tema poolt ei ole mõtet sõdida, sellepärast et seal ei ole isegi intsesti - õe ja venna suhet - legaliseeritud. Lugege eilset Eesti Päevalehte, siis Peter Singer... Noh, Saksamaal ja mujal maailmas on juba see...

Mõelge, kui vahva see olnuks, kui Eesti oleks legaliseerinud selle praegu juba, enne teisi! Me tahame iga hinna eest saada Eestile tunnustust - vaat sealt oleks saanud. Aga siin kahjuks läks ta, nagu läks. Nii et ma arvan, et riskida tuleks ja natukene vingemalt väljendada. See on nii, nagu lavale minnes tuleb lasta ennast grimeerida, sest muidu ei ole sul suud ega kulme."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: