Sulling on skeptiline Eesti toidu eksportimises Valgevenesse

Foto: Postimees/Scanpix

Valgevenes visiidil viibiv põllumajandusminister Ivari Padar loodab, et suudab suurendada Eesti piima- ja kalatoodete eksporti sellele turule. Väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling on aga skeptiline.

Eesti piima- ja kalandusettevõtted said valusa löögi, kui Venemaa seadis euroliidule vastusanktsioonid ning piiras kaupade importi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii poliitikud kui ettevõtted on püüdnud leida uusi turgusid, kuid kiireid lahendusi pole. Põllumajandusminister Ivari Padar sõitis üleeile Valgevenesse ning loodab, et sealsed kokkulepped avavad Eesti ettevõtetele uued uksed.

"Eesti ettevõtjad on ka seni Valgevene turule ühtteist müünud, aga siiski väga väikeses koguses. Valgevene võimalused on tegelikult suuremad," ütles Padar.

Valgevene võib tunduda atraktiivne seetõttu, et erinevalt euroliidust ei kammitse neid Venemaa sanktsioonid. Seega võib Valgevene olla Euroopa ettevõtetele võimalus minna Venemaa piirangutest mööda.

"Selge, et Valgevenel on Venemaaga päris mahukas kaubavahetus. Kas nüüd see meie hüpoteetiline Valgevenesse eksporditu suures plaanis ka Venemaale jõuab, mul on seda väga raske kommenteerida," märkis minister.

Koos Padariga Valgevenes viibiv Saaremaa kalandusettevõtja Mihkel Undrest ütleb, et see, mis Valgevene kalaga edasi teeb, on nende asi.

"Eks me selle kala peame ikka siia tooma ja nemad siis peavad selle ümber töötlema ja kuhu nad siis selle edasi müüvad, Venemaa turule või mujale riikidesse, see on juba nende töö. Arvame, et see kala võib lõpuks jõuda teistele turgudele ka läbi Valgevene," rääkis Undrest.

Mitte kõik pole Valgevene turu suhtes entusiastlikud. Väliskaubandus ja ettevõtlusminister Anne Sulling toonitas, et kaupade läbi Valgevene Venemaale skeemitamine poleks arukas ning ka Valgevene turg ise pole just üliatraktiivne.

"Mina Eesti ettevõtetele seda kindlasti ei soovita. Valgevenes, arvestades, et seda kasutatakse hüppelauana Vene turule, on seal hetkel üleküllus. Kui nüüd Vene turg on kinni, siis püütakse sellest turust ümber suunata. Mina vaataksin sellest turust palju kaugemale. Me oleme hetkel toimetamas Aasia suunal," rääkis Sulling.

Politoloog Karmo Tüür nentis, et Valgevene kui sihtturg on üsna nõrgukene. "Sest kui me võtame arvesse kaks väga lihtsat näitajat - Valgevene keskmine palk on umbes kaks korda madalam kui Eestis, umbes 400 eurot, ja sealsed toiduainehinnad on kallimad, siis sealse publiku ostujõud on suhteliselt madal," lausus Tüür.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: