Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pettai: vasakpööre võiks olla Eestile värskendav, kuid seda takistab Savisaar

Tartu ülikooli võrdleva poliitika professor Vello Pettai ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tõlgendab Jaak Alliku artiklit ideega koalitsioonist sotside ja Keskerakonna vahel eeskätt Ida-Virumaad puudutavana, kuigi selline koalitsioon oleks Edgar Savisaareta igati võimalik ja võib-olla isegi Eestile värskendav.

"Mina tõlgendan Jaak Alliku sõnumit ikkagi lokaalsena," lausus Pettai. Ta leidis, et Ida-Virumaa seisukohalt oleks selline üleriigiline koalitsioon Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide vahel piirkonnale kõige parem ehk Alliku väide on igati õige.

"Iseäranis Reformierakonna ja IRL-i koalitsiooni puhul poleks väga mõtet pingutada selles piirkonnas, et hääli või toetust saada," põhjendas Pettai.

"See oli selge sõnum sealsele rahvale, aga üleriigilist tähendust omab ta ka," tõdes Pettai.

Poliitikavaatleja nentis, et aritmeetiliselt on kahtlemata võimalik nendel kahel parteil ka pärast märtsi valimisi koalitsioon sillutada. Kuid kõige suurem takistus selleks on tema hinnangul Keskerakonna peaministrikandidaat Edgar Savisaar.

Takistus seisneb Pettai sõnul selles, et tekib kahtlus, kas erakond suudab tagasi võita hulga Eesti valijaid, keda on Keskerakonnal aina vähem.

Pettai märkis, et kui Keskerakond saab rohkem kohti kui Sotsiaaldemokraatlik erakond, siis sotsidel on väga raske minna jällegi koalitsiooni, kus peaministriks on Edgar Savisaar. Sel juhul võivad sotsid ära pöörata ja vasakpööre jääb taaskord olemata.

Pettai arvates leiaks pööre aset sellisel kombel, et 32-33 kohta saavad sotsiaaldemokraadid ning Keskerakond 25. Sellisel juhul võib-olla Savisaar ei tuleks valitsusse, jääks edasi Tallinna meeriks, ja siis tuleksid valitsusse need, kes on riigikogus.

"Nõnda oleks uus valitsus ja võib-olla ajastu käes," mõtiskles Pettai.

Pettai leidis, et võib-olla oleks selline koalitsioon isegi Eestile värskendav. "Mitte ideoloogia pärast, vaid selle poolest, et me oleme siis läbi mänginud kõikvõimalikud kombinatsioonid meie parlamendierakondade vahel," lisas ta.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: