Lääne-Eesti saartel taastatakse mitme miljoni euro eest alvareid

Foto: ERR

"Elu alvaritel" on keskkonnaalane projekt, mille käigus plaanitakse Saaremaal, Muhus ja Hiiumaal Natura aladel taastada 2500 hektaril alvareid ehk loopealseid, töö tarbeks on plaanitud 3,7 miljonit eurot, millest kolmveerand tuleb Europa Liidu vahenditest.

Kõige suuremal hulgal alvareid plaanitakse taastada Saaremaal - 1200 hektarit. Kunagised kinnikasvanud puiskarjamaad tuleb nii puudest kui kadastikust puhastada, vajadusel kännud välja juurida ja siis sellel alal karjatama hakata. Projekt kestab vähemalt kümme aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kümme aastat tähendab seda, et kui see ala on taastatud, siis kariloomadega hooldamine peab seal jätkuma vähemalt kümme aastat pärast ala taastamist. Maaomanikke on projekti kaasatud 260 ja eramaaomanike katastriüksusi ligi 300," selgitas projekti koordinaator Annely Esko.

"Alguses peaks loomkoormus olema suurem vahetult pärast taastamist. Siis me kindlasti saame siit loopealse. Aga see ei võta ainult ühte aastat aega. Ei maksa loota, et siin on kohe järgmisel aastal piltilus loopealne. Ei, see võtab pikemalt aega," rääkis pärandkoosluse kaitse ühingu juhatuse liige Jaak-Albert Metsoja.

Kuna tegemist on suurte aladega, siis ainult kirve ja saega seda tööd ära ei suudeta teha. "Mingeid erilisi oskusi loomulikult vaja ei lähe - peab oskama saage käsitseda ja peavad olema kariloomad. Mina kõigepealt karjatan ala ära ja alles siis hakkan taastama. Kari peab olema vähemalt kolm-neli aastat peal," rääkis Urmas Vahur.

Kuigi 2500 hektarit ehk 25 ruutkilomeetrit tundub suur ala, siis ometi on see ainult päris väike osa kunagistest alvaritest, mida nüüd taastada proovitakse.

"Eesmärk on, et selle projektiga sisuliselt kahekordistatakse Eestis hoolduses olevate loopealsete pindala. See on väga ambitsioonikas projekt. Kokku selle tulemusena on umbes 5000 hektarit. Kunagi oli ainuüksi Saaremaal 50 tuhat hektarit," ütles Metsoja.

Ka 3,7 miljonit eurot tundub olevat suur raha. Annely Esko kinnitas aga, et tegemist on siiski maamehele pigem missioonitööga. "Kasumit siit tõesti ei ole võimalik teenida, see on päris kulukas töö. Toetus, mida me projekti näol anname, peaks katma töökulu. Kahjuks rikkaks sellega ei saa," tõdes Esko.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: