Eestlastele teeb meelehärmi, kui Soomes juhiluba vahetades märgitakse sünniriigiks Venemaa

Foto: ERR

Paljusid Soomes elavaid eestlasi on tabanud juhilubade vahetamisel halb üllatus, kui lubade esiküljele pannakse sünniriigina kirja Venemaa või Nõukogude Liidu tähis.

1982. aastal sündinud Kati Kold vahetas aeguma hakkava juhiloa Soomes uue vastu ja uuelt dokumendilt vaatab vastu lühend RUS. Tema esimene mõte oli, et tegu on kodakondsust tähistava lühendiga, aga lähemal uurimisel selgus, et see tähistab sünniriiki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Edasi helistasin kohe numbrile, mis oli autojuhilubadele kaasa antud paberil, et kui on juhilubadel mingi viga, siis helistada sellele numbrile. Inimene, kellele helistasin, ütlesin talle, et minu lubadel on viga, et sinna on pandud selline asi nagu RUS, aga mina olen ikkagi Eestis sündinud ja oman Eesti passi," rääkis naine.

Selgitustöö ei kandnud erilist vilja ja ametlik vastus kinnitab, et Soome ametkond pole mingit viga teinud

"Öeldi, et olete sündinud Nõukogude Liidu ajal ja nii peabki olema. Ma ei uskunud seda, kuidas see on ikka võimalik sinna RUS panna, ma olen ju Eestis sündinud ja olen eestlane. Aga ütleski, et nii ongi ja et see RUS tähistab sünnikohta," rääkis Kold.

Soomes elavate eestlaste Facebooki kommuunis läks naise postituse peale lahti laiem arutelu ja nii selgus, et justkui Venemaal sündinud eestlasi on veel. Lisaks märgitakse paljudele sünniriigiks ka SUN ehk Soviet Unioni lühend.

Eesti Maanteeamet tõlgendab sünniriiki soomlastest erinevalt ja enda hinnangul vastavalt Euroopa Liidu direktiivile.

"Ma viimati vaatasin, et siin elavale lätlasele oli kenasti sinna Läti kirjutatud ikka. Ukrainale ikka Ukraina. Et vastavalt sellele, kuidas teistes ametlikes dokumentides kirjas on," rääkis maanteeameti eksamiosakonna juhataja Toivo Kangur.

Toivo Kangur soovitab inimestel, kes vale sünniriigiga ei lepi, pöörduda loa välja andnud politseijaoskonda ja esitada mõni muu isikut tõendav dokument, kus sünniriik kirjas.

Lisaks küsib Maanteeamet homme oma Soome kolleegidelt selgitusi. "Meie omalt poolt uurime, et miks nad niimoodi kirjutavad juhiloale sellised andmed," ütles Kangur.

Samas leidub Soomes ka küllalt selliseid politseijaoskondi, kus enne 1991. aastat sündinuid peetakse ikka Eestist pärit inimesteks.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: