Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome ametnik: on võimalik, et juhiloale sünniriigi märkimise korda muudetakse

Foto: ERR

Soomes märgitakse eestlasest juhiloa taotleja dokumendile sünniriik, vanematel inimestel näiteks Nõukogude Liit või Venemaa, mitte aga tema kodakondsuse järgne riik. Kuna paljud inimesed on sellise toimimisviisi peale solvunud, on võimalik, et Soome muudab tulevikus seda korda.

Nii ütles "Aktuaalsele kaamerale" Soome liiklusturvalisusameti osakonnajuhataja Simo Karppinen. Praegu täidetakse juhiloa blankett automaatselt Soome politsei andmebaasi alusel.

Eestlanna avastas oma Soome juhiloalt omapärase täheühendi SUN, mis tähistab Nõukogude Liitu, ja pidas seda päris heaks naljaks. Soome liiklusturvalisusametist selgitati "Aktuaalsele kaamerale", et Soome korra kohaselt peab juhiloal olema mitte kodakondsuse järgne riik, vaid sünnijärgne riik.

"Isegi kui tegu on Soome kodanikuga, kuid ta on sündinud välismaal, siis tema sünnikohaks märgitakse see teine riik, mitte Soome," selgitas Karppinen.

Kas aga oleks võimalik korda muuta, liiatigi kui Nõukogude Liidu puhul on tegu tänaseks olematu riigiga? Karppinen vastas, et mida sünnikohaks märkida, seda Euroopa Liidu eeskirjad ei määratle.

"Tulevikus võime aga seda asja arutada, eriti kui on näha, et see ärritab inimesi või ei meeldi neile. Seda võib arutada uuesti. Praegu toimib süsteem automaatselt. Juhiloa taotleja ei saa taotlusel politseis märkida midagi muud, kui seda, mida annab andmebaas," sõnas Karppinen.

Soomes taksojuhina töötav eestlanna, kes suvel saab endale soome juhiloa, ütles, et tema küll tahab, et sünnikohaks oleks märgitud Eesti.

Pentus-Rosimannus: pole mingit põhjust Venemaal sündinuteks nimetada

Välisminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on küsitud Soomelt eestlaste juhilubadele päritolumaa määratlemise kohta selgitust. Välisminister kinnitas, et Soomel pole mingit põhjust nimetada Eesti kodanikke Venemaal sündinuteks.

"See oli üks päris kummaline uudis ja me oleme Soomega konsultatsioonide raames selle teema tõstatanud ja küsinud selgitusi, kuidas sellist asja Soome poolel võimalik põhjendada on," ütles välisminister.

Ta selgitas, et Eesti okupeerimist ei ole tunnustanud väga suur osa Eestile olulisi partnereid ja liitlasi. "See tähendab ka seda, et ei ole mingit põhjust nimetada neid inimesi, Eesti kodanikke, Venemaal sündinuteks."

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: