X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeerium: vanglast vabanenud pedofiili kriminaalhooldaja tegutses õigesti

Foto: ERR

Eestis on veidi rohkem kui viis ja pool tuhat kriminaalhoolduse all olevat inimest, kes kannavad oma karistust vabaduses. Hiljutine juhtum, kus kohalik kogukond otsis abi kriminaalhoolduse all oleva, kuid järelevalve nõudeid rikkunud pedofiili käitumise takistamiseks, andis alust küsida, kas kriminaalhooldaja täitis oma kohustusi ennetamaks uut kuritegu.

Täpselt nädal tagasi Tallinnas Lasnamäel ühes kaubanduskeskuses takistasid noorteseltskonnad äsja vanglast vabanenud pedofiili väljapääsu ning kohalike elanike sõnul oli situatsioon väga lähedal omakohtule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii kirjeldatud olukord kui ka mure oma laste pärast, kellega Artur Aibetov, alles oktoobri alguses laste korduva seksuaalse ahvatlemise eest internetis kohtus süüdi mõistetud mees, kontakti otsis, sundis kohalikke korduvalt politseid teavitama.

Ka politseist kinnitati "Aktuaalsele kaamerale", et esimene vihje Aibetovi tegevusest ning internetis taas alaealistega kontakti ostimisest laekus neile ülemöödunud nädalal. Seda infot kontrolliti ning uute vihjete peale võeti ühendust ka mehe kriminaalhooldajaga, kelle ettekande alusel oleks kohus saanud Aibetovi tingimisi karistuse täitmisele pöörata. Lasnamäelased ei ole rahul, et Aibetovi karistuse täitmisele pööramine viibis.

Justiitsministeeriumi asekantsler Priit Kama ütles, et kolmapäeva õhtul tuli teade selle kohta, et Aibetov võib suhtluskeeldu rikkuda.

"Praegustel andmetel tegutses kriminaalhooldusametnik vastutustundlikult, asudes tõendi paikapidavust kontrollima ja kohtu jaoks neid materjale ette valmistama. Ta võttis ka Aibetovi selgituse selle kohta ning toimis praeguste sisekontrolli andmete kohaselt nii, nagu ta selles olukorras oleks toimima pidanud ja nagu ta tavaliselt on toiminud," rääkis Kama.

Kogukonnas ise Aibetovi tegevusel silma peale hoidma hakanud inimesed aga ei mõista sedagi, miks jäi ametnikul märkamata mehe vägagi aktiivne tegevus internetis. Seda enam, et just internetis laste ahvatlemise eest Aibetov varem süüdi mõisteti.

Lapsevanem Jelena Nikolajeva sõnul on Aibetovil väga palju laste, eriti 10-15aastaste tüdrukute pilte. "Ma ei tea, kas ainult tema kirjutab neile või nad kirjutavad vastastikku. Igal tema sotsiaalvõrgustiku kontol on umbes 8000-10 000 pilti," lisas Nikolajeva.

Ühe kriminaalhooldusametniku hoole all on kas 30 keerulisemat persooni või kuni 45 arvatavalt pisut vastutustundlikumat inimest. Kui hooldusalused nõudeid ei täida, saab kohus ta vanglasse saata, katseaega pikendada või uusi lisakohustusi seada.

Priit Kama rõhutas, et on selge, et kriminaalhooldus ei saa tagada ühiskonnale sellist kontrolli inimeste käitumise üle, nagu seda saab tagada vangla.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: