Priit Rohumaa: liiga odav nafta ei ole hea uudis isegi tarbija jaoks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Nafta hinna kahanemine ei ole hea märk isegi tavatarbija jaoks, sest see mõjutab nii otseselt kui kaudselt paljude riikide majandust ning võib lõpuks paradoksaalselt viia hoopis nafta pöörase kallinemiseni, leiab Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Priit Rohumaa.

„Kui [nafta] hinnad lähevad äärmuslikult madalaks, kaob ära kogu selle sektori investorite huvi raha tootmisvõimsusesse paigutada. Sel juhul võib nafta hind lennata täiesti teise äärmusesse. Ei saa öelda, et kui nafta hind kukuks väga, väga madalale, oleks see hea märk. See oleks väga suure kriisi märk. See mõjutab otseselt Lähis-Ida majandust, Vene majandust ja sealt edasi tulevad väga suured otsused, mis hakkavad väga raskelt ka teisi riike,“ rääkis Rohumaa ETV saates „Kahekõne“.

Eesti põlevkivitööstusest rääkides rõhutas Rohumaa riigi vastutust sektori tuleviku ees.

„Kui mitte midagi teha, siis läheb väga suur osa põlevkivi elektritootmisest kinni niikuinii. Vaja on investeerida massiivselt raha, 3-5 miljardit eurot, et asemele ehitada suured õlitööstuse võimsused. Seda ei saa riigis juhtuda sellisel moel, et tõstad pidevalt nagu jäähokikeppi oma maksutulusid ja ootad, et investorid läheks kaasa. Ei lähe.“

Kui Eesti tahab maksimaalselt ära kasutada põlevkivi potentsiaali, tuleb Rohumaa sõnul VKG taolistest riigiettevõtetest raha välja võttes jätta neile investeerimist võimaldav tootlus.

„On vaja väga avatud kaartidega mängida. Kõik ettevõtted tegid ühisrindena – Eesti Energia, VKG, Kiviõli – finantsmudelid, raiskasime sadu tuhandeid eurosid. Pakkusime riigile, et ta saate siin vaadata, kuidas maksustamine meid mõjutab. Riik ütles, et ei taha, keskkonnaministeerium leidis, et ei ole mõtet analüüsida, me teame, et teil on võimalik maksta,“ kirjeldas Rohumaa riigi suhtumist.

„Kui mõlemad pooled avavad kaardid, on võimalik välja töötada selline maksustamissüsteem, mis kõigile sobib. Me ei saa maksta nii palju makse. Pigem tuleb tõmmata maksukoormus selles sektoris lähiajaks maha, võtta vähem makse ja lasta riigi tulul tekkida lisandväärtuse ehk kallimate toodete kaudu.“

Täismahus intervjuud Priit Rohumaaga on võimalik vaadata artikliga liidetud videost.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: