X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Parts koostööst puuetega inimeste esindajatega: see on suur vastutus

Töövõimereformi vastu võidelnud puuetega inimesi ja omastehooldajaid koondav kogukond läheb kevadistele parlamendivalimistele IRLi nimekirjas. Erakonnaga liituda siiski ei kavatseta. IRL-i peaministrikandidaat Juhan Parts kinitas, et selliste inimeste ühinemine IRLi valimisplatvormiga on suur vastutus.

Kui eile seisid presidendi auvahtkonna liikmed ajutise kaldtee juures veidi nõutult, et kuidas tõõvõimereformi vastaseid ratastooliga inimesi võimalikult soliidselt presidendilossi toimetada, siis täna kuulutas president seaduse välja. Pea samal ajal teatasid need samad inimesed, et nende jaoks on muutusteks aeg küps, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Liikumispuudega Inimeste Liidu juhatuse liige Tiia Sihver ütles, et kui osalusdemokraatias me oma sõna anda ei saa, siis tuleb hakata tegelema esindusdemokraatiaga.

Poliitikasse minemise idee visati esimest korda avalikult õhku oktoobrikuus toimunud töövõimereformi vastasel piketil. Siis tunnistas Eesti Hooldajate Liidu Tiina Kangro, et üksikutest parlamenti jõudvatest puuetega inimestest ei piisa. Tänaseks on jõud koondatud ja oma sõnul loodetakse poliitikas kuuldavale tuua poole miljoni inimese häält, kes on puudega, erivajadusega või hooldavad ja tegelevad selliste inimestega.

Oma erakonna loomiseks nappis aega ja raha.

"Kui me oleks oma jõudu hakanud panema praeguste valimisseaduse ja valimisprotseduuride mastaabis, selleks et luua parteid, seetõttu me otsustasime olla hästi praktilised ja tegutseda selle nimel, et midagi saavutada ja leidsime selleks parima vahendi," selgitas Kangro.

Küsimusele, kuidas tagada see, et poliitikas kogenud seltskond kogukonnale nö kotti pähe ei tõmba, vastas Kangro, et nad on selle teema väga põhjalikult läbi mõelnud. "Esiteks ongi see, et me läheme parteitutena, me ei astu erakonda, me kandideerime koos selle erakonnaga, sest meil on puutepunkt omavahel tekkinud, mis loodetavasti areneb. Teine küsimus on see, et vaadake kas või mina, kui oleksin väga seda sorti inimene, kellele annab kotti pähe tõmmata, siis oleks see kott juba ammu tõmmatud," nentis ta.

Kangro tunnistas, et teda on püüdnud liituma meelitada kõik erakonnad peale IRLi ja Reformierakonna ja paarkümmend aastat tööd sotsiaalvaldkonnas on piisav pagas, et ka riigikogus oma nägu kaotamata hakkama saada.

IRL-i peaministrikandidaat Juhan Parts nentis samuti, et tegemist on inimestega, keda tõenäoliselt parteikontorist juhtida ei saa.

"See on parajalt riskantne otsus ka IRLi jaoks," lausus Parts. "IRL ei ole mingi kontorist juhitav poliitikute erakond, see on olnud kogu aeg nii. Meie jaoks on see olnud kogu aeg suur vastutus, aga see ühisosa on just selles meetodis, kuidas kaitsta nõrku või kergesti haavatavaid Eesti ühiskonnas," lisas ta.

Koos IRLi poliitikutega loodud manifesti "Näoga inimeste poole seisev ja hooliv Eesti" välja töötanud kogukond saadab valimistele 3-5 esindajat.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: