Salme muinaslaevade uurijad: aastal 750 võitlesid Saaremaal rootslased ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Ajaloolased on nüüdseks suutnud tõestada, et aastal 750 pidasid Saaremaal võitlust rootslased.

See tõestus puudutab 2008. aastal Salmel leitud kaht muinasaegset laevarakki ning väljakaevamistel koos laevadega leitud luustikke. Oletuseks jääb, mis asju rootslased Saaremaal ajasid ning kellega võitlesid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seda, et Salmes olid koos laevadega ning pärnapuust kilpide alla maetud rootslased, tõestasid hambavaaba uuringud.

Arheoloog Jüri Peetsi hinnangul olid mõlemas laevas sama piirkonna inimesed ja see piirkond võib olla praegune Stockholmi ja Uppsala kant.

Vigastused näitavad, et rootslased langesid üsna karmis tapluses ning tegemist polnud kaugeltki vaid väga noorte inimestega.

"Ühe me leidsime, kes oli noor - alla 20 aasta. Aga vanemad on siin 50-60 vahel, keda olen avastanud. Vanusevahe on päris suur," selgitas antropoloog Raili Allmäe.

Mis asju need mehed eelviikingiajal Saaremaal ajasid, pole teada. Kaasa olid nad võtnud mängunupud ja täringud, millega mängiti toona populaarset lauamängu.

Kaasas olid neil ka koerad ning jahilindudena kana- ja raudkullid. "See on Eestis täiesti ennenägematu leid: meil ei ole siiamaani olnud mingit alust arvata, et Eestis oleks jahikulle kasutatud," kommenteeris arheozooloog Liina Mandre.

Seega tundub, et tõsist sõjaretkele minekut koerte, jahikullide ja lauamängudega just ei kavandatud. Pigem võis see olla midagi piknikulaadset või näiteks diplomaatiline reis. Küsimuseks jääb ka see, kes kellega võitles. Võib arvata, et rootslased kohtusid Saaremaa pinnal oma kandi meestega.

"Svealased ja götalased ehk geedid siis sõdisid oma ülemvõimu pärast Skandinaavias. Üks võimalus võib olla, et see Salme sündmus võib olla seotud nende götalaste ja svealaste omavaheliste naginatega," arutles Peets.

Arheoloog ja relvaspetsialist Ain Mäesalu Tartu Ülikoolist pakkus odaotsi vaadates aga välja uue idee, et odaotsad võivad olla saarlaste omad. "Nii et tegemist võib ikkagi olla saarlaste rünnakuga ja on saarlaste poolt need skandinaavlased maha löödud."

Salme väljakaevamiste leidude uurimine jätkub ning see võib kesta veel aastaid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: