Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilves: vabatahtlike töö aitab vähendada ükskõiksust

{{1417965596000 | amCalendar}}
Foto: Dmitri Kotjuh/Vabariigi Presidendi Kantselei

President Toomas Hendrik Ilves tunnustas täna Eesti vabatahtlikke, kokku sai aumärgi kümme vabatahtlikku.

"Olgu see haigetele lastele rõõmu valmistamine, vabatahtlik päästetöö, jalgpallitreeningud noortele või arvamusfestivali korraldamine - teie kõik olete märganud neid, kes vajavad abi või tuge, olete märganud seda, mida teie kodukant või kogu Eesti vajab," ütles president koos organisatsiooniga Eesti Külaliikumine Kodukant korraldatud tänuüritusel Türi kultuurikeskuses.

Ilvese hinnangul on tegus vabakond iga vaba riigi loomulik osa ning tegelik tugevus, sest vabatahtlikku tööd saab teha vaid hoolides oma maast ja oma inimestest. 

"Seda saab teha vabast tahtest vaid seal, kus ei pea kartma kõrgemalt tulevat pahameelt ja kus saavad kõlada erinevad arvamused ning teistsugused seisukohad, kus inimesed saavad julgelt kaasa rääkida ja seeläbi oma riiki paremaks muuta," nentis riigipea. Ta lisas, et vabatahtlik tegevus aitab hoida ühiskonda avatuna ja tervena.

"See omakorda aga aitab vähendada ükskõiksust ning võõrandumist meie ümber, aitab muuta Eestit suuremaks ja paremaks," sõnas ta.

Vabatahtliku tegevuse tunnustamiseks laekus sel aastal 156 ettepanekut, mille hulgast tegi oma valiku hindamiskomisjon. Sel aastal tunnustati ettevõtet Fontes PMP OÜ, mis soodustab oma töötajate vabatahtlikku tegevust vabaühendustes.

Üritusel tunnustati ka ühendusi või inimesi, kes on järjepidevalt vabatahtlikke juhendanud, neid tegevustesse kaasanud, hoidnud ja innustanud. Sel aastal tunnustati kuut vabatahtlike kaasajat: Marianne Bruhn (tegutseb SA-s Heategevusfond Minu Unistuse Päev), Kaie Holm (vabatahtlike kaasaja Tallinna Keskraamatukogus), Vilve Kirs (Virumaa päästeala vabatahtlike kaasaja), Ivika Nõgel (vabatahtlike kaasaja kodanikualgatuses "Maale elama"), Natalja Mahnova (vabatahtlike kaasaja mitteformaalse õppe keskuses VitaTiim), Arvamusfestival ja Kristi Liiva. 

Aumärk anti üle kümnele vabatahtlikule, kes järjepidevalt tegutsevad Eesti ühiskonna heaks: Viive Etverk (vabatahtlik Haapsalu Sotsiaalmajas), Jaan Tulk (vabatahtlik Soometsa Külaseltsis), Kristiina Treial (vabatahtlik Sihtasutuses Kiusamise vastu), Henri Laupmaa (Teeme Ära, Rahvakogu ja Arvamusfestivali vabatahtlik), Gianna Leiten (vabatahtlik Eesti Juhtkoerte Kasutajate Ühingus), Hergo Tasuja (koolitab noori jalgpallureid Emmastes, Käinas ja Kärdlas), Evelin Tamm (vabatahtlik SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondis), Helena Heidemann (vabatahtlik MTÜ-s Silmaring), Reet Viira (vabatahtlik Saaremaa Kodukandis, Teeme Ära maakonna koordinaator) ja Jüri Ehandi (vabatahtlik Eesti Skautide Ühingus). 

Liikumise Kodukant vabatahtliku tegevuse valdkonna juht Eha Paas ütles, et vabatahtlikud võtavad üha enam kohaliku elu korraldamist enda peale, sest hoolivad oma riigist ja inimestest. Küll aga ei saa pidada õigeks, et vabatahtlikud peavad oma tegevusele ise peale maksma. Seetõttu oleks loomulik, kui ka ministeeriumid ja omavalitsused arvestavad oma eelarves vabatahtlike kulude katmisega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestis arvatakse olevat vähemalt 300 000 vabatahtlikku.

Vabariiklikku tunnustust korraldatakse 2014. aastal Eesti Külaliikumise Kodukant projekti "Märka vabatahtlikke"" raames. Projekti toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Tänavu täitub kümme aastat üleriigilisest vabatahtlike tunnustamisest, mis sai alguse 2005. aastal Avatud Eesti Fondi algatusel.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: