Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linnar Viik: vaba interneti lipulaev Eesti on nagu võõrnähtus

Vaba interneti poolest silma paistev Eesti on maailmas nagu võõrnähtus, ütles infotehnoloogia visionäär Linnar Viik.

Eesti püsib Ameerika Ühendriikide inimõiguste organisatsiooni Freedom House´i poolt äsja avaldatud internetivabaduse pingereas teist aastat järjest 2. kohal. Eestit edestab teist aastat järjest Island, kes sai hindajatelt 100 punkti skaalal taaskord 6 punkti. Eesti püsib teisel kohal, punktisumma on tõusnud 9-lt punktilt 8-le punktile. 65-st vaadeldud riigist langesid internetivabaduse pingereas 36 riiki.

"Eesti on selles mõttes tõepoolest võõrnähtus, me kanname rahvusvaheliselt väga selgelt sõnumit, et vaba internet ja turvaline internet ei ole mõisted, mida tuleks vaadata eraldiseisvatena," ütles Linnar Viik "Terevisioonis"

Viik märkis, et Eesti, rääkides ühelt poolt vaba ja teiselt poolt turvalise interneti eest, on küll tugev eestkõneleja ja maailm küll peab meid selles valdkonnas lipukandjaks, aga me oleme niivõrd väikesed ning praktikas lähtuvad riigid internetipoliitikas siiski enda sisepoliitilistest ja rahvusvahelistest ambitsioonidest.

Saatekülalise sõnul on arutelud interneti tuleviku üle jõudnud ummikseisu. Pusanis rahvusvahelise telekommunikatsiooni liidu maailmakongressil rääkisid valitsuste esindajad sel teemal 55 tundi, aga tulemus oli null. Viigi arvates oli võibolla isegi hea, et kohe midagi radikaalset ja interneti tulevikku ähvardavat ei otsustatud.

"Aga teiselt poolt näitab see seda, et tuleviku diskussioonid ja arutelud on ummikseisus, ning vaba interneti apologeedid, muu hulgas ka meie, kes me näeme, oleme kogenud seda, et sellel on positiivne mõju nii majandusele, ühiskonnaelu tervendamisele, organisatsioonide kasvupotentsiaalile - me oleme vähemuses," märkis Viik.

Küsimusele, kas võib tulla päev, kus vaba internetti enam ei ole, vastas Viik, et halvimas stsenaariumis võiks öelda, et see päev jõudis kohale aastal 2011-2012, kuid me ei ole veel aru saanud, et see päev on juba koitnud.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: