Kiusamisvastases programmis KiVa osaleb üle 30 kooli ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Koolikiusamise all kannatab viiendik koolilastest.
Koolikiusamise all kannatab viiendik koolilastest. Autor/allikas: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Uuringud näitavad, et vähemalt viiendik Eesti koolilastest kannatab koolikiusamise all. Selle vältimiseks osales 20 Eesti kooli eelmisel õppeaastal teaduspõhises kiusamisvastases programmis KiVa. Sel aastal on KiVa-koolide arv juba 31.

SA Kiusamise Vastu nõukogu esimees Kristiina Treial ütles "Vikerhommikus", et väga oluline on terve kooli kaasamine ja õpilaste kokkukuuluvustunde kasvatamine.

„Iga kool proovib oma äranägemise järgi kiusamise vastu võidelda, aga seni kuni tegevus on kaootiline ja ei hõlma kogu kooli korraga, siis see väga suurt tulemust ei anna,“ sõnas ta.

KiVa programmi puhul on oluline see, et kogu kool on terviklik.

„See ei puuduta korraga ainult ühte klassi, see ei ole ühekordne kampaania, vaid tegevused, mis saavad ideaalis koolielu lahutamatuks osaks. Kõige olulisem nendest on kiusamisvastane õppekava, KiVa tunnid, mis on ühelt poolt mõeldud laste suhtlemisoskuste parandamisele, sõbra kaitsmisoskuse parandamisele, aga ka hoiakute ja suhtumiste kujundamisele. Need harjutused, mille kaudu seda tehakse, suurendavad samal ajal ka õpilaste omavahelise kokkukuulumise tunnet ja valmisolekut üksteist toetada selle asemel, et üksteisele haiget teha,“ jätkas Treial.

Lisaks sellele on tema sõnul programmis veel üks omapärane komponent: KiVa vestid korda pidavate õpetajate seljas.

„Uuringud on näidanud seda, et mõõdukas jälgimine täiskasvanute poolt on hästi oluline, et juhtumeid ennetada. Kõige suurem riskitegur on koolikeskkond ja need normid, mis seal kehtivad. Igas klassis on erineva taustaga lapsi, aga see kui palju seal kiusamist tulema hakkab, sõltub hästi palju sellest, mismoodi need suhted kujunevad või mismoodi neil kujuneda lastakse,“ sõnas Treial.

Täismahus intervjuud Kristiina Treialiga on võimalik kuulata siit.

Toimetaja: Madis Järvekülg, Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: