Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti ettevõtted vaatavad Leedu gaasi suunas

Foto: Reuters/Scanpix

Eesti ettevõte Baltic Energy Partners ostab Leedust gaasi. Tegemist on märgilise sammuga, sest üldiselt sõltub Eesti gaasitarbijana Gazpromist ning varasemast pole teada ühtegi korda, kui gaasi oleks ostetud Leedust.

Elektri- ja gaasi müümisega tegelev Baltic Energy Partners kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et esialgu on tegemist testostudega, saamaks aru, kuidas Eesti ja Leedu vaheline gaasikaubandus üldse toimib.

Seni on kõik läinud hästi. Kokku on alates eelmisest nädalast ostetud 100 000 kuupmeetrit gaasi ning kui võtta arvesse, et Eesti aastane tarbimine on ligi 700 miljonit kuupmeetrit, ei ole see suur kogus.

Kui oluliseks gaasimüüjaks kujuneb Leedu Eesti jaoks tulevikus, sõltub suuresti sellest, kas oktoobri lõpus avatud Klaipeda LNG ujuvterminal suudab Gazpromile hinnakonkurentsi pakkuda.

"Seda me veel ei oska öelda, kas see hind saab olema tulevikus soodsam või kehvem. Kindlasti annab LNG mingi hinnalae antud regioonis, aga tema konkurentsivõimet näitab aeg, sest hinnad liiguvad kogu aeg ja sõltub turuolukorrast, kas LNG on konkurentsivõimeline või mitte," selgitas Baltic Energy Partnersi juhatuse liige Marko Allikson.

Leedu energeetikaminister Jaroslav Neverovic peab aga Eesti ettevõtte huvi selgeks märgiks, et Klaipeda terminal oli õige otsus ning usub, et huvi Leedu kui gaasimüüja vastu kasvab tulevikus märgatavalt.

"Loomulikult me eeldame seda. Vedelgaasi hinnad hakkavad liikuma positiivses suunas pärast 2017. aastat, kui lõppevad Ameerika projektid ning maailmaturule lisandub rohkem vedelgaasi. Osa sellest vedelgaasist hakkab muidugi käima läbi Klaipeda terminali," rääkis ta.

Leedu gaasi suunas vaatavad ka teised ettevõtted. Näiteks Elering, kes kasutab gaasi oma avariielektrijaamades, kinnitas, et ootab oma hangetele ka Leedu gaasipakkujaid.

Majandusministeerium tõdes, et seoses Klaipeda terminaliga peavad paranema ka riikidevahelised ühendused.

"Täna on leedukad ise töötamas Klaipeda terminali ühendava gaasitoru laiendamise osas, et see suudaks paremini regiooni vajadusi katta. Eesti-Läti vahel me näeme vajadust torude rekontrueerimiseks. Tulevikus, kui gaas võiks hakata ka põhja poolt lõuna poole liikuma, siis oleks meil vaja üks kompressorjaam siia ehitada," ütles ministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Timo Tatar.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: