Eiki Nestor soovitas kooseluseadust ja töövõimereformi rahulikult võtta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Poleemikat ja vastuseisu tekitanud kooseluseaduse ja töövõimereformi toimimist näitab kõige paremini elu ise ning neid tuleb rahulikult võtta, arvas riigikogu tööaastast kokkuvõtteid tehes riigikogu esimees Eiki Nestor.

"Kõigepealt selle aasta eelarve arutelu oli rahulikum, mida võis ka arvata. Üldiselt kui eelnõu tulude pool oli selge juba suve alguseks - kevadel said mitmed tulude poole eelnõud vastu võetud -, siis kulude poolega reeglina, kui ju tõstetakse lastetoetusi, gümnaasiumilapsed saavad nüüd sooja toidu - kes seal siis ikka väga vastu vaidleb. Püüti vaielda teemal, et kas prognoosid on õiged. Ja siis on veel nüüd meie eelarveprotsessis niisugune ilus mõiste nagu struktuurne tasakaal, millest võib igaüks omamoodi aru saada, Ja seda võis arvata, et selle struktuurse tasakaaluga hakkab nüüd igal aastal niisugune debatt tulema," rääkis Eiki Nestor intervjuus ETV saatele "Terevisioon".

Tema sõnul oli positiivne ka see, et riigikogu lahendas ära kaks palgateemat. Raha tuli juurde õpetajate palkadeks ja riigieelarvest toetatakse ka meditsiinitöötajate palgalepet.

Nestor rääkis ka, et lastetoetuste tõstmine esimesele ja teisele lapsele 45 euroni kuus on väga kulukas, ja selleks tuli leida vahendid. Nende osas on lootus uuele korrale maksude deklareerimisel, muudatustele, mis on seotud ettevõtete sõiduautode kasutamisega jm.

Kommenteerides olukorda kooseluseaduse ja töövõimereformi ümber ütles Nestor, et tema meelest mõlema puhul mõjutas ühiskonna suhtumist nendesse see, et mindi mingit pidi teadmatusse, millessegi, mida ei suudeta ette näha.

"Palju on öeldud, et oleks võinud rohkem seletada ja rääkida. Võib-olla küll, aga kuna näiteks kooseluseadus oli ju rahvasaadikute eelnõu - mitte valitsuse eelnõu ega siis mingite erakondade eelnõu, vaid rahvasaadikute eelnõu -, siis ilmselt ei olnud ka juures mingit meediaplaani, või kuidas seda paremini seletada. Ja tegelikult ma usun, et selliste seaduste puhul kõige paremini nende toimekust näitabki elu ise pärast. Ma olen riigikogus olnud siin ennemgi olukordade juures, kus, ütleme, ühiskonnas arusaamine langetatud otsusest on hoopis teistsugune, ja hiljem, kui see seadus kehtima hakkab, me võtame seda rahulikult."

Nestor nentis, et kooseluseadus on osa lääne kultuuriruumist, kuhu me kuulume, ja soovitas nii kooseluseaduse kui ka töövõimereformi asjus rahulik olla.

"Ei sega kooseluseadus mitte kedagi, vaid aitab osal inimestel oma elu paremini lahendada, ja ka töövõimereformi mõtted on ju ilusad - et aitame inimesed tööle, kes seda tahavad teha."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: