Maruste: kas maksumaksja peab firmade omavahelised kohtuvaidlused kinni maksma? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste
Põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste Autor/allikas: Scanpix/Postimees

Õiguskantsler Indrek Teder kritiseeris täna riigikogu ees kõrgeid kohtusse pöördumise riigilõivusid. Teder näeb, et 1000 eurot ületavad riigilõivud kohtusse pöördumisel on põhiseaduse vastased. Põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste aga leiab, et praegune olukord ei ole põhiseadusega vastuolus. Tema põhiküsimus Tederile oleks, kas ühiskond peab kinni maksma heal järjel olevate firmade omavahelised kohtuvaidlused. 

"Me kuulasime seda juttu kahel korral põhiseaduskomisjonis ja täna ka suures saalis. See jutt kõlab õige abstraktsel kujul, aga kui vaadata konkreetselt asjade sisu, siis pilt on natukene teistsugune,“ ütles Maruste Vikerraadio saates "Uudis+".

Ta tõi välja, et tuleb arvestada, et tsiviilkohtu menetluses on hagilised ja mittehagilised asjad.

"Need mittehagilised asjad on mitmesugused perekondlike toimingutega seotud asjad ning nendes on juba praegu niikuinii olemas fikseeritud riigilõiv, mida kantakse maksumaksjate poolt solidaarsel alusel, sõltumata nende kulukusest,“ jätkas Maruste.

Teiseks on tema sõnul igaühel olemas õigus paluda menetlusabi, kui see riigilõiv on talle ülejõukäiv. Selleks on ka riigieelarves raha olemas.

"Kolmas asi, mida peab arvestama on see, et tsiviilvaidlustel kahe eraisiku vahel on olemas riigilõivu lagi, 10 000 eurot. Ja lõpuks, selline põhimõtteline küsimus, kas solidaarsusprintsiibi põhiselt peaks ühiskond, maksumaksjad, maksma kinni kahe eraisiku või firma vahelise vaidluse, kui need on näiteks oma lepingulise suhte jätnud korralikult läbi rääkimata, fikseerimata," lausus Maruste.

"Kui õiguskantsler lepib sellega, et tema ettepanek on tagasi lükatud, siis tal ei ole kohustust minna riigikohtusse, aga ta võib sinna minna. Kui ta sinna läheb ja riigikohus leiab, et Indrek Tederil on õigus, siis olgu nii, tuleb respekteerida," lisas ta.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: