Kruuse: Lähte ühisgümnaasiumis tuleb taastada sobilik õppekeskkond ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Urmas Kruuse.
Urmas Kruuse. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tervise- ja tööminister Urmas Kruuse külastas täna Lähte ühisgümnaasiumi, et tutvuda koolis leviva lõhna ja üldise olukorra arenguga, ning teatas, et oluline on taastada koolis sobiv õpikeskkond.

Viimati käis minister gümnaasiumis kuu aega tagasi, kui ebameeldivat lõhna oli veel õhus tunda.

"Arusaadav on, et ebameeldiva lõhnaga keskkonnas on raske keskenduda õppimisele ja töötamisele, isegi, kui uuringud näitavad, et õhk ei põhjusta riski tervisele. Kindlasti tuleb leida erinevad lahendusvariandid, et taastada lastele sobiv õppekeskkond," ütles minister Kruuse.

Kruuse tõi välja, et terviseameti tulemused näitavad, et põhjuseid lõhnaprobleemile tuleb otsida põranda seest, mitte õhust. Seda kinnitas ka Tallinna tehnikaülikooli professori Urve Kallavuse läbiviidud tehniline ekspertiisis, kus PVC põrandakate oli liimitud märjale betoonile.

"See ehitusviga võis põhjustada erinevate keemiliste elementide sattumise õhku, mis võis olla ka halva enesetunde tekitajaks," leidis minister. Kruuse arvates tuleks üle vaadata ehitusjärelevalve regulatsioonid ja neid võimalusel ka tõhustada, et vältida sarnaste probleemide tekkimist tulevikus.

Sotsiaalministeerium saatis täna ministri allkirjaga kirja ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, milles juhitakse tähelepanu ehitusjärelvalve tõhustamisele. Samuti plaanib tervise- ja tööminister kokku kutsuda ümarlaua, kus osaleksid erinevad eksperdid, et Lähte gümnaasiumi näitel vältida samalaadsete probleemide tekkimist.

Terviseamet kohtus kuu aega tagasi ka Lähte gümnaasiumis lastevanematega, kus muu hulgas otsustati siseõhu kvaliteeti parandavate seadmete paigaldamine. Tänaseks on seadmed kooliruumidesse paigaldatud ning esialgne tagasiside on olnud hea.

Samuti soovitab terviseamet lasteasutuste ehitamisel või renoveerimisel edaspidi kasutada madala saasteainete eraldumisega looduslähedasi materjale. Amet jätkab Lähte ühisgümnaasiumi siseõhu seirega ja hiljemalt kevadeks teeb kokkuvõtte rakendatud meetmete mõjust.

Terviseameti korduvad siseõhu mõõtmised Lähte koolis näitavad, et peamise ebameeldiva lõhna põhjustaja etüülheksanooli osakaal kooli siseõhus on pidevas languses.

Kuna Eestis ei ole etüülheksanooli sisalduse piirkontsentratsiooni siseõhus kehtestatud, lähtus terviseamet hinnangu andmisel Saksa teadlaste välja töötatud siseõhu tervisele ohututest soovituslikest piirväärtustest, mis on EH puhul 1000 μg/m3 ja ettevaatusel põhinev piirväärtus 100 μg/m3.

Lähte kooli siseõhu hindamisel võttis amet aluseks väiksema piirväärtuse, millele tuginedes järeldas, et siseõhu kvaliteet Lähte kooli C-korpuse ruumides erines küll tavapärasest, kuid tervisele ohtu ei kujutanud.

Täiendava tellitud eksperthinnangu andsid novembris itaalia teadlased, kes kinnitasid, et etüülheksanooli mõõdetud kontsentratsioonid ei kujuta riski laste tervisele.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: