Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu ülikoolis leiutati maailmas unikaalne viis linnastumise uurimiseks

Foto: AFP Photo/Scanpix

Tartu ülikoolis leiutati maailmas unikaalne viis linnastumise uurimiseks, mis kasutab lisaks tavapärastele satelliidipiltidele ka mobiilpositsioneerimise andmeid.

Kui muud meetodid näitavad vaid linnaruumi laienemist, siis eestlaste leiutise abil näeb ka, kus inimesed tegelikult asuvad - töötavad, puhkavad, magavad.

"Aktuaalse kaamera" videoloos näidatud graafikalt näeb, kuidas on laienenud alates taasiseseisvumisest Tallinn. Pole aga kindlalt teada, kas inimesed on laienemisega kaasa tulnud või ka seda, kas linn on igal pool inimesteni jõudnud.

"Kui me satelliitidelt saame jälgida, kuidas siis on infrastruktuur muutunud, siis me tegelikult ei tea, kuidas inimesed seda kasutavad. Aga see on ju tegelikult kõige väärtuslikum informatsioon. Täna paratamatult on parim võimalus selleks kasutada mobiilpositsioneerimise andmeid, mida on võimalik mobiilioperaatorite käest anonüümsel moel saada," rääkis mobiilpositsioneerimise ekspert Erki Saluveer.

Copernicus Urban Development Analyser ehk CUDA on esimene infosüsteem maailmas, mis ühendab satelliidipildid ja mobiilpositsioneerimise andmed ning võimaldab neid mugavalt veebirakendusest vaadata.

Seejuures on eestlaste leiutatud ka uus ja täpsem viis satelliidipiltide analüüsimiseks.

"Me näeme, et seda võiksid kasutada riikide valitsused regionaalplaneerimiseks, suured kinnisvarafirmad, ka riikide maanteeametid teedevõrgu paremaks planeerimiseks," ütles CUDA idee autor Kaupo Voormansik.

CUDA infosüsteemi kasutusvõimalused on aga laiemad. Seda on võimalik kasutada näiteks lühiajalisema info saamiseks humanitaarkatastroofide või sõdade puhul.

"Näiteks praegune olukord Ida-Ukrainas. Kuidas saada objektiivset pilti, kus inimesed tegelikult on? Seal võib olla normaalse olukorraga kordades erinevused. Mõnes kohas on kordades rohkem inimesi kui oli enne ja teises piirkonnas kordades vähem," lausus Voormansik.

CUDA on veel arendamises ning eeldatavasti valmib 3-5 aasta jooksul, kuid läbirääkimised infosüsteemi kasutamise osas on juba peetud Tallinna ja Barcelona linnavalitsusega ning Euroopa keskagentuuriga.

Projekti eestvedaja Kaupo Voormansiku sõnul on aga põhiline turg Aasias ja Aafrikas, kus on linnastumine kõige jõulisem.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: