Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Edward Lucas "Aktuaalsele kaamerale": endised KGB-lased oleks pidanud varem kapost lahkuma

Foto: ERR (pilt Skype-i intervjuust)

Luureteemadest ohtralt kirjutanud Economisti ajakirjanik Edward Lucas leiab, et Eesti kaitsepolitsei oleks pidanud töölepingud endiste KGB-lastega varem lõpetama. Vene meedias viimasel ajal levivate kaitsepolitsei endist töötajat Uno Puuseppa puudutavate väidete tõlgendamisel tuleks Lucase hinnangul olla aga ettevaatlik ning meeles pidada, et tegu on propaganda, mitte ajakirjandusega.

Lucas ütles Skype-i intervjuus "Aktuaalse kaamera" ajakirjanikule Anna Gavronskile, et äsja Vene telekanalis näidatud saate näol on tegu tõenäoliselt Eesti vastu suunatud infooperatsiooniga, sest spionaažimaailmas ei avalikustata oma agente lihtsalt niisama.

"Võib-olla nad teavad, et juba on käimas uurimine selle isiku suhtes ja nad leiavad, et praegu pole midagi enam kaotada. Võimalik, et see on ka suunatud venelastele, et kinnistada väidet, et Eesti ja Balti riigid kubisevad Lääne agentidest. Ja võib-olla on see ka mõeldud selleks, et tekitada eesti rahvas ebakindlust ja näidata, et nende kapo pole nii kindel ja efektiivne kui arvatakse. Kuid ma oleksin väga ettevaatlik Vene poole väidete tõe pähe võtmise osas - kõigel sellel on mingi poliitiline tagamõte," ütles Lucas.

Küsimusele, kui tavaline on spionaažimaailmas oma agendi avalikuks tegemine, vastas Lucas, et see on väga ebatavaline.

"Kui mõelda neid KGB agente, kes on tulnud Lääne poolele üle Suurbritanniasse, siis elavad nad üsna eraklikult ja saladuskatte all. Ning kuigi venelased teavad, et nad on üle tulnud ja mõnikord avaldavad nad näiteks ka mõne raamatu, siis televisioonis nad ikkagi ei esine. Mul ei tule meelde ühtegi juhtumit luureajaloos, kus keegi on tulnud vastaspoolele üle ja sellest teatatakse esmakordselt telesaates pärast nii pikka aega. See tundub väga kummaline," nentis Briti ajakirjanik.

See, et mõned KGB endised töötajad on pikka aega kaitsepolitseis tööl olnud, on Lucase hinnangul väga halb idee. "Ma tean, et kapo tegi seda vastumeelselt ja väga piiratud ulatuses, peamiselt tehnilisi oskusi puudutavates valdkondades," selgitas Lucas.

"Nad ei kasutanud endisi KGB töötajaid selleks, et värvata agente või juhtida agentuure. See on alati halb idee kasutada endisi vastaspoole inimesi. Teabeamet alustas omal ajal puhtalt lehelt, kuid kaitsepolitsei jaoks oli see keerulisem, sest nad vajasid oskusi, mida olid ainult endistel KGB töötajatel, ning nad üritasid seda töölevõtmist teha nii vähe kui võimalik," rääkis Lucas.

Võimalikke riske oleme me Lucase sõnul nüüd näinud. "See toob esile ühe kõige olulisema printsiibi luurevaldkonnas ehk vastuluure taustauuringu. Kuigi see on tüütu ja väsitav, on see väga oluline, kui tahad luuremängus üldse kaasa lüüa. Tuleb väga tõsiselt detailidele tähelepanu pöörata. Ning kui kellelgi on KGB-taust, peab ta olema erilise tähelepanu all."

"Kas te leiate, et kaitsepolitsei oleks pidanud lõpetama nende töölepingud juba varem?" küsis seejärel ajakirjanik Gavronski.

"Ma arvan, et see on väga õigustatud küsimus, eriti Eesti maksumaksja seisukohalt," tunnistas Lucas.

"Kui ma oleks Eesti maksumaksja, ma küsiksin, et me oleme andnud kapole märkimisväärse eelarve aastate jooksul - miks te ei ole koolitanud uusi inimesi neid tehnilisi ülesandeid täitma? Miks te endiselt toetute endistele KGB-lastele, kes oleks pidanud palgal olema vaid lühikese üleminekuperioodi ajal? Peaks olema võimalik välja koolitada uusi inimesi, kelle puhul ei ole selliseid riskifaktoreid," arutles Lucas.

Mida arvata aga väidetest, et tänu Puusepale teati Moskvas USA luuretegevuse ulatusest juba enne Edward Snowdeni paljastusi?

Lucase sõnul tuleb meeles pidada, et kõik need intervjuud olid osa Vene informatsioonisõjast. "Me peame analüüsima seda kui propagandat, mitte kui ajakirjandust. On naeruväärne väita, et Vene luurajad ei teadnud, millega NSA tegeleb. Isegi tavalised Lääne inimesed, kui nad vähegi viitsisid luureteemadest huvituda, teadsid, et NSA tegutseb väga laia haardega. Seega idee, et see oli justkui mingi üllatus venelaste jaoks, on naeruväärne."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: