Keskkonnasõbrad valisid 2015. aasta loomaks metssea ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Järgmise aasta loomaks valisid keskkonnasõbrad Eestis metssea. Metssigu uitab Eesti metsades praegu üle 20 000 ja tema tegevuse jälgi pole keeruline metsas ja põllul leida.

Tänavu on metssiga pälvinud ohtralt tähelepanu ka kui Aafrika seakatku levitaja. See taud pole inimesele ohtlik, küll aga on inimene tänu nakkusohu puudumisele haiguse üks ohtlikumaid levitajaid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Metssiga on Eestis praegu väga arvukas, ta tekitab suvilaomanikele parasjagu kahju ja praegu levitab ka Aafrika seakatku. Kolme kuuga on Eestis tekkinud seitse seakatkukollet ja leitud 68 katkujuhtu. Enamik juhtumeid on Lõuna-Eestis, kuid kaks juhtu leiti Ida-Virumaalt.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel avaldas veendumust, et Ida-Virumaale tõi nakkuse inimene.

Gruusiast jõudis seakatk Euroopa liitu läbi Venemaa ja Valgevene. Eesti jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts ütleb, et katk toodi tõenäoliselt maanteid mööda ja toojateks võisid olla kaugsõidu autojuhid.

"Kui valmistatakse uurimata lihast sinke ja neid tarvitatakse, visatakse autoaknast välja trasside ääres ja need satuvad metssigade toiduks - see on ka üks võimalus, kuidas see haigus võib levida," arvab Korts.

Augustis kontrollis veterinaar- ja toiduamet kõiki seafarme Eestis ega leidnud ühtegi katkuhaiget kodusiga. Eestis on praegu üle 20 000 metssea ja see arv kahekordistub aasta jooksul. Suvilaomanikele avaneb pahatihti kurb vaade, kui nad pärast pikka aega oma krunti külastavad. Siin kehtib ainult üks reegel - ela kohapeal või ehita tugev tara ümber.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: