Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Europarlamendi hääletusest sõltub Eesti põlevkivitööstuse areng

Täna hääletab Euroopa Parlament kütusekvaliteedi direktiivi üle, mis praegusel kujul võrdsustab mootorikütused sõltumata sellest, kas nad on toodetud naftast või põlevkivist, sest oluline on lõpptulemus.

Parlamendi keskkonnakomisjon lükkas aga direktiivi sellisel kujul tagasi, heites ette, et põlevkivist diisli tootmine on palju ressursimahukam võrreldes naftast diisli tootmisega ning seega ka keskkonnakahjulikum, vahendasid ERR-i teleuudised.

Kui parlament toetab keskkonnakomisjoni seisukohta, tähendab see Eesti põlevkivitööstusele teadmatust, kuidas investeeringutega edasi minna.

Eestile soodsal Euroopa Komisjoni ettepanekul on kindel toetus vaid kahes poliitilises grupis, kuna suure osa saadikuid on ära hirmutanud Kanada õlitööstuse surve.

Eesti põlevkivisektori kaitseks võttis sõna Marju Lauristin, kes püüdis saadikute otsust mõjutada Ida-Virumaa tööpuuduse ja Venemaa ohuga ähvardades.

"Ettepanek lükata tagasi komisjoni direktiiv toob Eesti jaoks kaasa selle, et väga tundlikus piirkonnas on tegemist kardetavasti tööpuuduse kahekordse tõusuga. Loodan väga, et parlament võtab arvesse, et ka see on keskkonnaprobleem, kui tõusevad sotsiaalsed pinged ja militaaroht," märkis Lauristin oma saadikutele suunatud sõnavõtus.

Viimased meeleolud poliitilistes gruppides annavad siiski vähe lootust, et Eesti põlevkiviõli soosiv Euroopa Komisjoni ettepanek täna Strasbourgis läbi läheks.

Kuigi parlamendi suurim grupp Euroopa Rahvapartei toetab komisjoni ettepanekut, on suurem osa sotsialiste selle vastu.

Eile hilisõhtul toimunud sotside fraktsiooni koosolekul soovitas grupi esimees komisjoni ettepaneku maha hääletada. Rohelised hääletavad rakendusakti vastu, samuti suur osa liberaale ja euroskeptikuid.

Koos rahvaparteiga toetab komisjoni ettepanekut kornservatiivide ja reformistide grupp, aga tõenäoliselt sellest ei piisa. Komisjoni ettepaneku tagasilükkamiseks on vaja parlamendis kokku saada 376 häält.

Kui Eesti töösturid pole madalate naftahindade tõttu põlevkiviõli veel maha kandnud, tasub täna pärastlõunal Strasbourgis toimuvat hääletust tähelepanelikult jälgida, sest iga hääl loeb.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: