Vare: rubla hüppelise languse taga on paanika ja hirmu fenomen ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Majandusekspert Raivo Vare ütles ETV saate "Ringvaade" stuudios, et rubla hüppelise languse taga on praegu kõige enam psühholoogia ehk paanika ja hirmu fenomen.

Eile päeval oli dollar tõusnud 80, euro aga 100 rublani, kuid õhtul pärast teateid, et valitsus töötab välja kriisivastaseid meetmeid, kurss langes.

Vare arvas, et pigem meil siiski ei ole põhjust suurest rõõmust käsi hõõruda, et Venemaal läheb halvasti ja rubla langeb. Rõõmufaktor on Vare hinnangul ilmselt seotud eestlaste jaoks eeskätt Ukrainas toimuvaga.

Arvestama peaksime Vare arvates sellega, et Venemaa on meie naaberriik ja vaatamata kõigele ka väliskaubanduses suhteliselt suur partner.

"Ja peamine, ta mõjutab kogu seda regiooni kliimat rahvusvaheliselt ja see ikkagi mõjub meile ka natukene kahjuks ja sellepärast ei maksa väga käsi hõõruda, pigem peaks pöialt hoidma, et seal asjad enam-vähem normaalselt lähevad," märkis ta.

Vare arvab, et praegu on tegu juba subjektiivse arengutsükliga. "Ehk hirmu fenomeniga, paanika fenomeniga. Ja kui teatud mõttes on see paanika ületanud kriitilise piiri, siis toimuvad järsud hüpped," selgitas majandusekspert.

Ta meenutas, et rubla hakkas nõrgenema tükk aega tagasi ja rubla on traditsiooniliselt ka enne nõrgenenud koos nafta hindadega. Seega võib leida selge korrelatsiooni sellega, mis toimus naftaturul, millele lisandusid raskused seoses sanktsioonidega.

"Aga ta langes ühtlases tempos, nüüd ta hüppas. Hüppas sellepärast, et juhtus midagi, mis n-ö murdis läbi sellest psühholoogilisest barjäärist ja siis tormasid kõik - nii suured korporatsioonid, pangad kui ka iga inimene tänavalt korraga vahetama oma rublasid dollariks või euroks," rääkis Vare.

Mõne aja pärast järsk langus majanduseksperdi arvates mingis osas tõmbab tagasi, aga kui kiiresti see juhtub, see sõltub tema arvates suuresti sellest, kuidas suudavad seda psühholoogiat käsitleda juhid, finantsvõimud ja propaganda.

"Aga praegu tundub, et ikka kisub sinnapoole, et jälle välisvaenlane on natuke rohkem süüdi kui tavaliselt," nentis Vare.

Majandusekspert usub, et see nn tööriistakast, mida rubla languse vastu ette võtta, on olemas, kuid seda pole veel tänaseni kasutusele võetud. Praegu toimib tema kirjeldusel veel klassikaline mudel - hea tsaar, halvad bojaarid. Aega veel on.

Praegu on Vare arvates vastu võetud terve rida otsuseid pangandussfääri toetuseks. "Põhimõte on selline, et tavapärased pangandusreeglid ei kehti ehk tagatistega, halbade krediitidega seotud otsused lükatakse edasi selleks, et mitte panku ohtu seada," selgitas ta. Lisaks müüakse täiendavalt valuutat turul, püütakse olukorda stabiliseerida.

Veel vaadatakse Venemaal Vare sõnul üle riigi kulusid, et neid 10 protsenti vähendada. "See on päris valus," nentis Vare.

Sanktsioonide mõju on tema selgitusel kaudne ehk mõju on selline, et pangad ei saa kuskilt enam valuutat, ei saa ka laenata väljast.

Vare nentis, et Venemaal ollakse seesuguste oludega poodides ja kauplustes juba ajaloo tõttu harjutud. "Tõenäoliselt paanikahoog saab läbi ja siis stabiliseerub rubla mingil tasemel," lisas ta. Tõenäoliselt rubla Vare prognoosi järgi üle 100 ei roni. Vare ei usu samuti, et rubla nõrgenemine niipea Putini käitumist ei muuda.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: