Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: kaevandusi rajatakse ümbruskonna väärtusi arvestamata

Põlevkivi kaevandamine.
Põlevkivi kaevandamine. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

SA Keskkonnaõiguse Keskuse uuringust selgub, et ettevõtjatele maavara kaevandamiseks seatud tingimused on enamasti üldsõnalised ning soovituslikud ning kaevandusi rajatakse ümbruskonna väärtusi, arendusi ja teisi kaevandusalasid arvestamata.

Kaevandamisel tekkivad müra, tolm, liikluskoormus ning muud mõjud põhjustavad sageli ettevõtjate ja kohalike elanike vahel vastuseisu, kuid kaevandajatele seatud tingimused on mitmetimõistetavad ja soovituslikud, mis võimaldavad ettevõtjatel nii mõnelgi juhul kontrollimatult tegutseda, ütles keskuse juhatuse liige Kärt Vaarmari.

Tema sõnul peaks riik kohalike kogukondade ja keskkonna tervise huvides kaevandamise tingimused selgemalt sõnastama ning neid oluliselt tõhustama, kuna seni otsustatakse iga uue kaevandusala avamine kaevandaja initsiatiivil üksikotsusega, laiemat pilti vaatamata.

“Näiteks on mõnedes maapiirkondades avatud ridamisi uusi väikeseid karjääre, mille kogupindala on lõpuks väga suur ja võib külakeskkonna hävitada. Meie ettepanek on lahendada need huvide konfliktid ära maakonna tasandil, hetkel just koostamisel olevates maakonnaplaneeringutes,” ütles Vaarmari.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: