Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kapo: Eesti mobiilside pealtkuulamine võõrriigi poolt poleks üllatav

Foto: Reuters/Scanpix

Eesti kaitsepolitseile ei oleks sugugi üllatav, kui ka siin üritataks infot mobiilside libatugijaamade abil hankida. Soome kaitsepolitsei teatel on võõrriigid ka Soomes mobiiltelefone libatugijaamade abil pealt kuulanud. Hiljuti teatasid samasugusest nuhkimisest Norra ja Rootsi.

Kaitsepolitseist öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et ei oleks sugugi üllatav, kui ka Eesti kohta võidakse üritada ebaseaduslikul moel infot hankida. Kaitsepolitsei kirjutab ka oma aastaraamatus, et piiriülene side pealtkuulamine kuulub ühe kõige ohtlikuma luuremeetodi hulka. See tähendab võimalust, et salakuulaja kogub teavet jälgi jätmata.

Kapo pressiesindaja Harrys Puusepp ütles,et konkreetsetest näidetest või juhtumitest ei ole Eesti avalikkuses juttu olnud. "Asjaolu, et Eesti julgeolekuhuvide vastu tegutsevad eriteenistused üritavad ebaseaduslikult teavet koguda, ei tohiks küll Eestis selle teema vastu huvi tundnuid üllatada," ütles Puusepp.

Ta märkis, et kuna mobiilside on eritehnika olemasolul rünnatav, siis riigisaladusi mobiiltelefoni abil ei käidelda.

"On ju teada, et Eesti oma julgeolekuasutused sekkuvad sõnumisaladusse üksnes vaid kohtu loal. Teiste riikide territooriumilt lähtuva signaalluure suhtes seda küll väita ei saa," lisas Puusepp.

Soome suurim päevaleht Helsingin Sanomat otsis eritehnika abil kõnealuseid libatugijaamu ise. Kahe päeva jooksul läbi viidud testi käigus leiti, et telefonide turvalisus võib olla tugevalt häiritud parlamendihoone ja Soome panga lähistel, Senati väljakul ning Kulosaari saatkondade piirkonnas.

Soome kaitsepolitsei kinnitas meediale pealtkuulamist, kuid ei olnud nõus täpsemaid kommentaare jagama.

Rootsi meedia väitel on pealtkuulamisseadeldisi avastatud ka Stockholmi valitsuskvartalis. Ning mobiilide pealtkuulamist võimaldavatest tugijaamadest teatas vähem kui nädal tagasi ka Norra meedia. Ka Oslos olid nad paigutatud valitsuskvartali juurde.

Ei Norra, Rootsi ega Soome võimud ole avalikustanud, mis riik neid pealt kuulab.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: