Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leedus peeti kinni spionaažis kahtlustatavad inimesed

{{1420020546000 | amCalendar}}
Foto: AFP Photo/Scanpix

Leedus peeti kinni mitu kahtlustuse kohaselt välisriigi luureteenistuse heaks töötanud inimest, kelle seas on ka Leedu õhujõudude ohvitser.

Spionaažis kahtlustatavad peeti kinni salajase operatsiooni käigus ning algatatud eeluurimise viib läbi kaitsepolitsei, uurimist juhib peaprokuratuuri eriosakond, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Spionaažis kahtlustatud õhujõudude ohvitser oli töötanud õhuväebaasis juba kümme aastat ning tema tööülesanded hõlmasid muu hulgas ka lendude ettevalmistamist.

"See on tõsine juhtum, sest ohvitseril oli võimalus tutvuda salajase informatsiooniga, mis puudutab Leedut, NATO liikmeid ja NATO huvisid üleüldiselt. Tal oli võimalus seda infot koguda ja edasi anda võõrale riigile. Praegu on kaks riiki, kes suunavad oma luurevõimekuse meie poole - Venemaa ja Valgevene," kõneles Leedu parlamendi julgeolekukomisjoni juht Arturas Paulauskas.

Leedu õhujõudude ohvitseri kahtlustatakse salajase teabe edastamises välisriigile, vahendas Leedu venekeelne Delfi Leedu peaprokuratuuri teadet. Ühtlasi on kinnipeetute hulgas inimene, kellele see ohvitser infot andis.

Millise välisriigi luureteenistuse heaks kinnipeetud inimesed töötasid, ei soostunud prokuratuuri ega kaitseministeeriumi esindaja ütlema. Delfi mitteametlike andmete kohaselt võib tegu olla Venemaa luureteenistuse heaks töötamisega.

Leedus on viimasel kahel kuul saadetud kohtusse kaks spionaažiga seotud kriminaalasja. Novembris läks kohtusse lennujuhtimisfirma Oro Navigacija endise töötaja Romualdas Lipskise süüasi. Detsembri alguses jõudis kohtusse Leedu relvajõudude endise parameediku kriminaalasi. Mõlemat süüdistati Valgevene relvajõudude peastaabi luureosakonnale töötamises.

Toimetaja: Marju Himma, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: