Lavrov keeldus arutamast Rinkēvičsiga sanktsioonide äramuutmise kriteeriume ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Välisministrid Edgars Rinkēvičs (vasakul) ja Sergei Lavrov enne kõneluste algust 12. jaanuaril Moskvas
Välisministrid Edgars Rinkēvičs (vasakul) ja Sergei Lavrov enne kõneluste algust 12. jaanuaril Moskvas Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles temaga täna Moskvas kohtunud Euroopa Liidu eesistujariigi Läti välisministrile Edgars Rinkēvičsile, et ta ei hakka temaga arutama mingeid sanktsioonide äramuutmise kriteeriume.

Lavrovi sõnul ei alustanud "sanktsioonide spiraali" Venemaa, vahendasid TASS jt Venemaa uudisteagentuurid.

"Meie sanktsioone ei kehtestanud, meie ei alustanud selle sanktsioonide spiraali lahtikerimist. Me oleme korduvalt rääkinud, et antakse mõista (mitte meie Läti kolleegide, vaid mõnede teiste poolt), et kooskõlastame õige kriteeriumid, teie täidate need kriteeriumid ja siis võtame me sanktsioonid ära. Me ei hakka midagi arutama," rääkis Lavrov.

"Need on absoluutselt mittelegitiimsed, kontraproduktiivsed piiravad meetmed ja nende tõttu kannatavad kõik, sealhulgas ka meie," toonitas Venemaa välisminister. "Aga me tuleme kindlasti sellest situatsioonist täielikult välja. Arvan isegi, et olles plussis."

Lavrovi sõnul peavad Euroopa partnerid, "kes tunnevad sanktsioonide negatiivset mõju endile, ise järeldused tegema".

"See on nende probleem, see pole meie probleem," lisas Lavrov.

Rääkides olukorrast Ukrainas ütles Rinkēvičs, et EL peab Minski kokkuleppeid aluseks ning neid tuleb täita, eriti selles osas, mis puudutab poolte eraldusjoont.

Lavrov rääkis, et Venemaal on ärevakstegevat informatsiooni, et Ukraina armee valmistub katseks lahendada konflikt Kagu-Ukrainas lähitulevikus jõuga

"See oleks katastroof," ütles ta.

Venemaa välisminister kinnitas Venemaa huvitatust kahepoolse koostöö arendamisest Läti vabariigiga ning et mõlema riigi pikaajalistele huvidele vastaks vastastikuste suhete normaliseerimine. Ühtlasi rääkis ta, et Venemaa ja EL-i piiriülese koostöö programme realiseeritakse edukalt ning neid on kavas pikendada 2020. aastani, sealhulgas ka Lätiga.

Kohtumise käigus osutas Lavrov Vene kaasmaalaste olukorrale, kes "elavad ja tahavad elada Lätis, kuid on seni mittekodanikud", ning toonitas, et Venemaa astub välja selle nimel, et täita tuleb kõiki rahvusvaheliste institutsioonide soovitusi, mis on vastu võetud Euroopa Nõukogus, OSCE-s ja ÜRO vastavates komiteedes.

"Peame vajalikuks uuesti juhtida tähelepanu Waffen SS-i endiste leegionäride heroiseerimise katsete lubamatusele. Selles osas on vastu võetud mitte ainult üks ÜRO peaassamblee resolutsioon ning me jätkame selle teema püstitamist meie suhetes EL-i ja teiste lääneriikide esindajatega," rääkis Lavrov.

Kohtumise järel avaldas Lavrov lootust, et EL-i eesistujariigina aitab Läti kaasa EL-i ja Venemaa suhete parandamisele.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: