Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Külarahvas hääletas Järvamaal tuulepargi ehitamise plaani üksmeelselt maha

Foto: Postimees/Scanpix

Sõrandu ja ümberkaudsete külade rahvas hääletas üksmeelselt maha arendaja soovi püstitada Järvamaale Koigi valda Sõrandu külla viiest kuni 200 meetri kõrgusest tuulikust koosnev tuulepark.

Saaremaa tuuleenergia tootja Baltic Wind Energy tahab sisemaale ehitada esimese tuulepargi, kuna Saaremaal ei jätku elektriliinide võimsust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tegu oleks ühtlasi Eesti kõige kõrgemate elektrituulikutega.

"Üks tuulik on planeeritud selle tee äärde, kaks tuulikut kuuseheki äärde, üks tuulik on planeeritud teisele poole külaserva metsa äärde ja viies tuulik siia metsa äärde. Kogu küla on tuulikutest ümbritsetud," ütles Sõrandu küla elanik Kaie Altmets.

Sõrandu külamajas ligi neli tundi kestnud koosolekul sai külarahvas muu hulgas teada, millised on tuulegeneraatorite võimalikud mõjud inimestele ja elukeskkonnale ning et vald võib põhjendatud juhul detailplaneeringu algatamisest ka keelduda.

"Mis teid selle projekti juures kõige rohkem häirib või kahtlusi tekitab?" küsis ERR-i ajakirjanik.

"Seesama asi, et pannakse ümber mu maja viis tuulikut. Ükskõik kust aknast me välja vaatame, on igas aknas tuulikud," vastas Silmsi küla elanik Anne Randmäe.

"On räägitud siin vibratsioonidest, madalsagedus- ja kõrgsageduslainetest, aga nad on siia sobimatud ja meie keskkond kindlasti halveneb selle tõttu. Selles ma ei kahtle," tõdes Sõrandu küla elanik Toivo Lilium.

"Kui ma tahan siin oma lapsi kasvatada, mida ma plaanin praeguse seisuga, siis kui see tuulepark siin oleks, siis ma kahtleks sügavalt," nentis Väike-Karda küla elanik Eleene Sammler.

Kuid miks tahab arendaja püstitada kuni kolmemegavatise võimsusega viis tuulikut just sisemaale, kus on tuuleolud kehvemad kui saartel või rannikul?

"Arvestades olemasolevat hoonestust, oli antud piirkond päris hea. Ja lisaks arvestasime ka aktsiaseltsi Elering elektrivõrguga," põhjendas Baltic Wind Energy tegevjuht Peeter Kukk.

"Mida te pakute kohalikule rahvale n-ö kompensatsiooniks selle eest, et nad lubaksid siia ehitada?" küsis ERR-i ajakirjanik.

"Sõltuvalt tuuliku tootlusest maksta mingi protsent kohaliku omavalitsusega seotud mittetulundusühingule," lubas Kukk.

Ja kui hääletamiseks läks, oli külarahvas üksmeelselt tuulikute püstitamise vastu. Koigi vallavolikogu arutab Sõrandu tuulepargi tarvis detailplaneeringu algatamist või mittealgatamist jaanuari lõpus.

"Inimestel on ebausk, neil ei ole tuulikutega kokkupuudet olnud. Praegu on emotsionaalsed argumendid, aga tuleb kooskõla leida emotsionaalsete ja ratsionaalsete argumentide vahel," märkis Koigi vallavolikogu esimees Elmar Luha.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: