Kolmeosalise Raplamaa koguteose esimene osa räägib maakonna loodusest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eile esitleti Märjamaa raamatukogus Raplamaa koguteose esimest osa. Kolmeosaliseks kavandatud laiale huviliste ringile mõeldud teose esimene osa räägib Raplamaa loodusest.

Mõte koostada ulatuslikum teos Rapla maakonna loodusest tekkis 20 aastat tagasi, kui keskkonnateenistuse töötajad Hetti Kask ja Tiit Petersoo läksid koos oma kolleegidega ekspeditsioonile, et maakonna loodusväärtusi pildistada ja kirjeldada, vahendasid ERR-i teleuudised.

"Me püüdsime saada tolle aja parima, mis tol hetkel oli võimalik: ekspertarvamusi, kirjeldusi, selgitusi. Ja hea on, et tollel ajal sellega sai kiirustatud," ütles Raplamaa keskkonnateenistuse juhataja 1990-2009 Hetti Kask.

Õnneks on toonased materjalid säilinud ja omandanud äsja ilmunud Raplamaa koguteoses hoopis uue mõõtme.

Kolm aastat tagasi, kui maavanem Tiit Leieri vedamisel maakonna koguteose väljaandmine päevakorda võeti, lepiti kokku, et kõik autorid teevad oma töö tasuta.

"Me püüame kirjutada üles võimalikult palju fakte, et see teos oleks selles mõttes entsüklopeediline, ja jäädvustada võimalikult paljude inimeste, olgu siis majanduslikku või kultuurilist tegevust. Et seegi jääks järgnevatele põlvedele," rääkis Raplamaa koguteose peatoimetaja Jaanus Kiili.

Koguteose esimese, loodust puudutava, osa ilmumiseks spetsiaalseid loodusuuringuid läbi ei viidud. Selleks polnud lihtsalt raha. Rahanappuse kiuste loodetakse õige pea välja anda ka teine, maakonna kultuuri ja ajaloo raamat, kuid kõige rohkem muret on koostajate hinnangul kolmanda, majandust puudutava osa kokkukirjutamisega.

"Me peame veel väga paljude inimestega suhtlema ja nendega kokku leppima, mida me sisse paneme. Ja me tahame, et need endised majandijuhid just ise kirjutaksid, sest siis tuleksid need südamlikud, ja nende arusaamad ja üleelamised nendest kolhoosiaegadest," ütles Raplamaa koguteose projektijuht Tiiu Susi.

Maakondlik koguteos on juba varem ilmunud Saaremaal, Pärnumaal ja Järvamaal.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: