"Pealtnägija": Prantsuse bränd süüdistab tuntud Eesti firmat sokipiraatluses ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eelmisel nädalal andis Tallinna Prantsuse tootjat Marie Antoilette'i esindav advokaat siin sisse kuriteoteate OÜ Sokisahtli vastu, keda nad süüdistavad suka- ja sokipiraatluses.

Ühtlasi koostas "Pealtnägija" maksu- ja tolliameti abiga nimekirja, millised on kõige populaarsemad võltstooted, mida püütakse Eestisse tuua.

Me ei tea, kust ostab meie peaminister oma kelmikad sokid, mis on saanud tema rahvusvaheliseks kaubamärgiks, aga Eestis on puhkenud "sokiskandaal", vahendas "Pealtnägija".

Nimelt süüdistab Prantsuse firma tuntud Eesti firmat Sokisahtel plagiaadis ja teadlikus võltskauba müügis. Sellega seoses uuris "Pealtnägija", mis on Eesti populaarseim võltskaup – ja see, sõbrad, on tõeliselt koomiline edetabel.

Eelmise nädala neljapäev. Prantsuse advokaat Thierry Vallat sõitis Euroopa moepealinnast spetsiaalselt lumisesse Tallinna, et anda Põhja prefektuuris sisse kuriteokaebus oma kliendi nimel.

"Tulin kaitsma ühe oma Prantsuse kliendi huve ühe Eesti firma võltsingute eest," lausus Marie Antoilette'i advokaat Thierry Vallat.

Prantslastel ajas kopsu üle maksa tuntud Eesti firma Sokisahtel. Ärinaiste Piret Ilver-Utsali ja Maarja Mõttuse ettevõte on viie tegevusaasta jooksul avanud paarkümmend esinduskauplust siinsetes kaubamajades ja Selverites, müüb mühinal internetis ning kinnitas hiljuti kanda ka üle lahe Soomes.

Kuid Prantsuse tootja Marie Antoilette ja nende spetsiaalselt Tallinna lennanud advokaat väidavad, et edu taga on räpased trikid ja piraatkaup. Eestlased eitavad süüdistusi. "Tegemist ei ole piraatkaubaga," kinnitas Sokisahtli juhatuse liige Piret Ilver-Utsal.

Aga pilt jutustab rohkem kui tuhat sõna. See (vaata "Pealtnägija" videoloost - toim) on Sokisahtli Soome haru vaateaken...ja siin prantsuse brändi Marie Antoilette sukaesitlus hirmkallis Pariisi kaubamajas Lafayette. Uskumatu identsus tuli välja tänu Marie Antoilette'iga koos kaupa müünud Eesti disaineritele, kes kahtlastest sukapükstest teada andsid. Kusjuures Sokisahtli pakendis sukad olid siin poole odavamad.

"Kaebus puudutab sukki ja sokke, mille on Prantsusmaal valmistanud minu klient Marie Antoilette. Antoilette avastas, et tema mudeleid võltsib ja õigusi rikub Eesti firma Sokisahtel, kes müüs 11 erinevat sorti sukki nii internetis kui ka poodides Lyonis, Prantsusmaal. See on minu kliendi jaoks tõsine kahju," kõneles advokaat Thierry Vallat.

"Olukord iseenesest on selles mõttes lihtne, et meie oleme puhtalt jaekaupmehed, kes siis müüb sokke ja sukkpükse ja tellime neid erinevatest tehastest üle maailma. Ja disainivad siis tehased ise, meie valime nende toodangust endale sobivad mudelid ja laseme pakendada enda brändi labelisse, pakendisse, et ise me disainime väga marginaalse osa oma valikust," selgitas Piret Ilver-Utsal.

Sokisahtel on enda sõnul heauskne ostja ja väidab, et kui keegi midagi võltsis, siis neile kauba tarninud Hiina tootja. Nad ei teadnud sarnasusest udupeene Prantsuse brändiga enda sõnul kuni detsembrini midagi. Oma sõnade kinnituseks näitab Ilver-Utsal meile mullusuvist kirjavahetust hiinlastega, kus päritakse juba valmis sukkade ostmise võimaluse kohta.

"Omalt poolt oleme saatnud nendel koostööpartneritele päringu selle Prantsusmaa firma süüdistuse osas. Ja teiselt poolt olema ka tehase andmed andnud Marie Antoilette'i firma advokaatidele, et nad saaksid omavahel selle selgeks vaielda," märkis Ilver-Utsal.

Prantslaste sõnul läksid nende kaebekirjad Sokisahtlile kurtidele kõrvadele ja Eesti firma hakkas liigutama alles siis, kui nad pöördusid eelmisel nädalal Tallinnas politseisse ja ajakirjandusse. Prantslased on piltlikult öelda siidikindad kõrvale heitnud ja nõuavad kahjuna krõbedaid summasid seda enam, et Sokisahtel müüs vaidlusaluseid suspesid veel selle aasta algul.

Advokaat Thierry Vallat hindas, et Prantsusmaal oleks kogu kahjunõude suuruseks vast 500 000 eurot.

"Oma n-ö hea tahte märgiks ja selleks, et me oleme avatud igasugusteks läbirääkimisteks, me oleme täna selle vaidluse ajaks kõrvaldanud kõik need tooted müügilt," rõhutas Ilver-Utsal.

Samas ilutsesid väidetavad piraatsukkade pildid Sokisahtli koduleheküljel veel täna, kolmapäeva hommikul. Ja selgub, et ärinaiste sokkides haigutab veel teinegi auk...

"Avastasime huvitava fakti, et Sokisahtli väitel on kaup ostetud Hiinast, aga seda müüdi Euroopa Liidu toodetena," tõi välja Vallat.

"No selles mõttes, et kui on nagu kiire periood olnud, siis on konkreetselt, kui on jäänud kuskil tehases sildid otsas saanud või on ümber pakendatud ja siis on jäänud, tavaliselt on siis meil teise, teine tootja ka peale kirjutatud. Siin on tegemist tõenäoliselt sellega, et jõulude ajal on sildid otsa saanud. Ja siis on tulnud nagu selline eksimus sisse," kommenteeris Ilver-Utsal.

Sokisahtli juhatuse liige toonitas, et nad ei ole kedagi otseselt ega pahatahtlikult petnud. "Ja mul on nagu kahju, kui keegi ennast sellest puudutanu tunneb," lisas Ilver-Utsal.

Advokaadi sõnul tõmbavad Eesti ettevõtjad kliente teadlikult haneks. Kui "Pealtnägija" poes kohal käis, leidsime mitmeid artikleid, millel oli silt korraga kahe tootjariigi kohta.

Kogu lugu on seda tähelepanuväärsem, et Sokisahtlile on see tegelikult juba teine plagiaadiskandaal. 2010. aastal süüdistas eestlasi ka Itaalia disainer. Ilver-Utsal väidab, et see probleem klaariti ära ja Sokisahtlis on müügil sama Itaalia tootja originaalid.

"Mina võin küll öelda, et need ei ole kellegi järgi tehtud ega võltsinguid küll siin poes ei ole," kinnitas Ilver-Utsal.

Eesti popimate libabrändide esikümme

Kuniks politsei sukaskandaalis tõde selgitab, uuris "Pealtnägija", millised libabrändid on Eestis popid. Selgub, et sokid-sukad pole kaugeltki kõige veidramad piraattooted, mida Eestis leidub. Kolme aasta jooksul on Eestis võltsinguks tunnistatud 30 087 ühikut erinevat kaupa.

"Pealtnägija" lõi kokku maksu- ja tolliameti, kes piraattoodangut piiril püüab, kolme viimase aasta andmed ja koostas Eestis tabatud võltskaupade edetabeli. Pingerea esikümnest jääb napilt välja – nii naljakalt kui see ka ei kõla - Buratino limonaad!

"Tõesti, meie tingimustest väga huvitav juhtum," lausus maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu ja nentis, et üldiselt Eesti firmade kaubamärke ei ole võltsitud.

"Antud juhtumiga ka ei ole otseselt võltsinguga tegemist, aga Eesti ettevõte on kaitsnud tekstina selle kaubamärgi Buratino. Eesti territooriumil on see kaitstud ja antud juhul tuli Venemaalt see sama nimega limonaad Eestisse poodi müügile. Me saime vihje ja siis me kontrollisime seda ja tõesti saime selle saadetise kätte. Ja teavitasime kaubamärgi omanikku. Ja tuligi välja, et see Venemaa toodang ei olnud Eestis lubatud," meenutas Koidu.

Piiril kinnipeetud 504 pudelit magusat jooki, mis ilmselt pidi minema müüki Maximasse, pressiti kildudeks. Sarnaselt läksid hakkemasinasse 500 paari sooje võlts UGG-i saapaid, mida müüs veebis sooduskeskkond Cherry.ee.

Konfiskeeritud esemete hulga järgi koostatud edetabeli 10. kohal on 550 võltsõhupalli, peamiselt Angry Birdsi, Sponge Bobi ja Hello Kitty kujutisega. Koht nr 9: 609 järgitehtud prilli- ja päikeseprillipaari eksklusiivsetelt brändidelt nagu Burberry. 8. koht: 660 paari aluspükse, sealhulgas 517 vuplipaari, mis kandsid ilma loata Calvin Kleini logo.

"Kas on ka väidetud, et 300 kõik läks isiklikuks kasutamiseks, aluspüksipaarid?" uuris ajakirjanik.

"Ja, ikka on. Ja need, kes internetis tellivad, nende puhul me vaatame siis oma portaale, kas ta seal ei figureeri," lausus Koidu.

Popi piraatkauba edetabeli seitsmendal kohal on võtmehoidjad, mida edestavad kuuendal kohal omakorda napilt mobiiltelefonid, mida rekvireeriti viimase kolme aasta jooksul 678 tükki. Üldjuhul tellivad neid eraisikud välismaalt ühekaupa ja lõviosa neist moodustavad vuhvel iPhone ja Samsung, mida kahe peale telliti ja tabati üle 570. Iga viimne kui neist hävitati.

"Telefonide osas meil lausa oli tehnilise järelevalveametiga, töökoormus läks juba nii suureks, et me pidime seal oma meetodeid ka muutma, et ükskuid telefone tuli juba nii paju, et ei jõudnud neid kontrollida," nentis Koidu.

Koht number 5 - võltslõhnad! Järgitehtud aroomi ja kaubamärgiga tualettvett on piiril kinni peetud viimasel kolmel aastal 1013 tükki, umbes kümnendik neist oli liba Chaneli pudelid.

"See järgitehtud kraam ei pruugi üldse kehvem olla. Et see ei tähenda, mis tal seal sees on. Tähtis on see kaubamärk. Kaubamärk on ikkagi kellegi looming ja see on selge," kinnitas Koidu.

Kohal nr 4 on 2422 võltsitud kellad, neist mõned vägagi eksklusiivsetelt markidelt. "Pealtnägija" pingerea pronksmedali pälvib ehk kolmandale kohale platseerub Viagra ja teised meeste potentsiravimid, mille võltsitud tablette jäi tolli püünisesse 2580.

Teisel kohal olid pisut väiksematele meestele mõeldud automudelid, mida konfiskeeriti kokku 4073. Kusjuures võrdselt on Eestisse üritatud smuugeldada 2016 pisikest piraat Porschet ja BMW-d.

Ning pingerea tipus, Eesti viimase kolme aasta kõige popima plagiaatkaubana troonivad Zippo tulemasinad, mida võeti ära 6000. Muide, kõik nad püüti tegelikult paisata müüki mullu, 2014. aastal.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: