Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Presidendi kärajatel" kutsuti üles riigiaparaati kokku tõmbama

Foto: ERR

President Toomas Hendrik Ilves kutsus järjekordsel väitluspäeval "Presidendi kärajad" üles muutma riigiaparaati efektiivsemaks ning vaatama kriitilise pilguga üle, kas me kõiki praegusi haldusfunktsioone ikka vajame. Kirjanik Tõnu Õnnepalu mõtiskles, millisena võiks meie praegune aeg paista 17 aasta pärast.

President ütles seekordseid kärajaid avades, et Eesti riigiaparaat on seni hästi hakkama saanud, kuid tulevikus ei pruugi see enam nii olla, kui lähtutakse vaid teiste riikide eeskujust ja tõdemusest, et nii on alati tehtud. Nüüd on vaja otsida uusi lahendusi riigi efektiivsemaks muutmiseks.

"Pole suurt kasu sellest, kui uuel riigikogul ja valitsusel on suurepärased ideed ja valijatelt värske mandaat, ent elluviijaid ei ole, sest nende käed on muude asjade all kinni. Seepärast võiksime võtta riigihalduse oma mõtetes korra tükkideks ja hakata seda uuesti kokku panema, küsides iga organi juhtme ja nupu kohta, kas meil on seda vaja," rääkis Ilves.

Ka Eesti Koostöö Kogu peab vajalikuks riigiaparaadi kokku tõmbamist

"Eesti ei saa endale lubada käituda nii nagu suurriik ehk koormata end üle tegevustega, milleks meil lihtsalt ei ole jaksu. Haldusaparaati tuleks koomale tõmmata eelkõige selleks, et rohkem häid töötajaid jääks erasektorile üle, sest meie demograafiline olukord on selline, et inimesi palju juurde ei tule, jääb vähemaks ja selleks, et ülalpeetavat aparaati ka jääks vähemaks, tuleb midagi teha," rääkis Eesti Koostöö Kogu programmijuht Külli Taro.

Kirjanik Tõnu Õnnepalu tegi humoorika tagasivaate, millisena võiks praegune aasta paista aastal 2032. Tema sõnul on eriti ajakirjanduses praegu omalaadne üleminekuperiood ja üldse segane aeg.

"Ajalehte ei kirjuta enam ajakirjanikud, vaid kommentaatorid. See on uus olukord, et igaüks saab ajakirjanikuks. Ühtpidi see on tohutu võimalus – igaüks saab levitada uusi ideid-teadmisi, teisalt aga saab igaüks levitada ka igasugu hullusi," arvas Õnnepalu.

Kõik see on loonud tema sõnul uued võimalused inimestega manipuleerimiseks, mis omakorda tekitab püüde kõike peensusteni reguleerida.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: