Sergei Markov: võimalik on Vene vägede sekkumine Ukrainas ({{commentsTotal}})

Politoloog Sergei Markov
Politoloog Sergei Markov Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Vene väeosad võivad minna Donbassi separatistide sõjaväele appi, juhul kui Ukraina väed ümber relvastuvad ja pealetungi alustavad, arvab politoloog ja Venemaa ühiskondliku koja liige Sergei Markov, keda peetakse seotuks Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Sergei Markov, keda The Daily Beast nimetab president Vladimir Putini mitteametlikuks nõunikuks, rääkis väljaandele antud intervjuus, et eelmisel neljapäeval Moskva ja Kiievi vahel toimuma pidanud rahukõnelused jäid ära, kuna Moskval ei ole head rahuplaani.

"Mingeid rahuläbirääkimisi ei saa toimuda, kuni teatud Ukraina ametiisikud [---] on vastutavad otsuste tegemise eest Kiievis, ning nad tahavad tõmmata Venemaa täiemastaapsesse sõtta, kuna see on nende ainus võimalus võimul püsida," rääkis Markov.

Tema sõnul on rahu sõlmimisele takistuseks endine presidendi kohusetäitja ja praegune Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksandr Turtšõnov, peaminister Arsen Jatsenjuk ja ülemraada liige Andri Parubii.

15. jaanuaril hoiatas Turtšõnov ülemraadas esinedes, et on võimalik, et vaenlane alustab uuesti ulatuslikku sõjategevust ja pealetungi Venemaa relvajõudude aktiivsel osavõtul.

"Selle tagajärg võib olla täiemastaapne kontinentaalne sõda," ütles ta.

"On võimalik, et mõned Venemaa sõjajõud sekkuvad, et aidata Novorossija armeed, juhul kui Ukraina väed ümber relvastuvad ja peale tungivad," ütles Markov. Ta tunnistas ka, ilma et oleks laskunud üksikasjadesse, et "vähemalt kaks korda, augustis ja septembris, olid mõned Vene väed Ukrainas".

Markovi sõnul näeb ta praegu oma missiooni Kremli nõustamises ning teeb seda riigiduuma esimehe Sergei Narõškini kaudu. Ta märkis ka, et kõigi tema soovitustega ei arvestata. Näiteks olevat ta olnud Ukraina valimiste tunnustamise vastu ning nende tunnustamine oli tema arvates viga.

Markov rääkis ka, et eelmisel suvel kavatses Moskva Vene-meelset "Novorossija riiki" laiendada ning pärast Donbassis sõja võitmist ühendada sellega Nikolajevi, Harkivi ja Odessa. Ta kinnitas aga, et viimasel ajal on taktikat muudetud.

"Umbes poolteist kuud tagasi soovitasin ma, et Novorossija asemel peame edendama Donbassi piirkonna integreerumist tagasi Ukrainasse," ütles ta.

Markov eeldab, et pärast sellist integreerumist hakkavad Ukraina kodanikud nõudma selliste intsidentide sõltumatut uurimist, nagu tulekahju maikuus Odessas, tulistamine 9. mail Mariupolis ja autobussi tulistamine eelmisel nädalal Volnovahha lähedal.

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: