Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu kinnitas Ülle Madise õiguskantsleriks

{{1421744720000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Riigikogu otsustas täna, et järgmised seitse aastat on õiguskantslerina ametis Tartu ülikooli riigiõiguse professor Ülle Madise.

Salajasel hääletusel toetas Madise kandidatuuri 72 saadikut, vastu oli üheksa ning erapooletuks jäi kaks riigikogulast.

Madise on töötanud justiitsministeeriumis, riigikogu põhiseaduskomisjonis ja peakontrolörina riigikontrollis ning on hetkel ametis presidendi õigusnõunikuna.

Ta asub ametisse märtsi esimeses pooles, mil lõpeb praeguse õiguskantsleri Indrek Tederi ametiaeg.

Ülle Madise ütles riigikogulastele, et õiguskantslerina pole raske hoida erapooletut, professionaalset ja ausat joont, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Aga raske on selgitada, et alati ei ole see, mida peetakse ebaõiglaseks, põhiseadusega vastuolus. Ka pelk ebamõistlikkus või rumalus, kui soovite, ei pruugi olla põhiseadusevastane," kõneles tulevane õiguskantsler Ülle Madise.

Järjest rohkem ja järjest kergekäelisemalt on hakatud kasutama põhiseadusevastasuse argumenti selleks, et isiklike huvide eest võidelda, ütles Madise ja lisas, et põhiseadus ei tohiks olla malakas, millega õiguskantsler või ka kohus ajab läbi omaenda maailmavaatelisi veendumusi või eelistusi. Tulevasele õiguskantslerile esitati küsimusi seinast seina.

"Eeskätt peab ta olema riigile heaks partneriks, võimu tasakaalustajaks ja jälgima seda, et mõlemad pooled, nii poliitiline pool kui põhiõiguste pool, oleksid hästi tagatud. Eks need ootused olegi," kommenteeris Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal.

"Et ta oleks erapooletu, mida ta on siiamaani kindlasti olnud. Ja teisest küljest see, et ta vaataks avatud pilguga ja sekkuks õigel ajal sinna, kus on vaja sekkuda ja vaataks avatud pilguga, et tähelepanekuid teha," arvas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Karel Rüütli.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni aseesimees Kaia Iva lausus samuti, et nendegi lootus on see, et Madise õiglaselt ja asjakohaselt kõikidele nendele küsimustele vastab ja lahendab, mis on õiguskantsleri valdkonnas.

Keskerakonna fraktsiooni liige Priit Toobal tõi välja, et Keskerakonnal on Ülle Madisega ainult üks eriarvamus ja see puudutab e-valimisi. "Ma arvan, et selle 7 aasta jookul, mil Ülle Madise on õiguskantsler, saame selles küsimuses ühele joonele. Aga veel kord, et Ülle puhul on tegemist erapooletu ja objektiivse õiguskantsleriga," kinnitas Toobal.

President Toomas Hendrik Ilves tõdes, et Eesti saab tugeva õiguskantsleri ja õiglase ombudsmani ning lisas, et õiguskantsleri sõltumatu arvamus aitab mõnigi kord hoiduda põhiseaduse vaimu ja sätte vastu minemisest seadusloomes või põhiõiguste kaitses.

President tegi ettepaneku Madise õiguskantsleriks nimetamiseks detsembri alguses. Oma otsuses põhjendas riigipea, et Madise on väga tugeva akadeemilise tausta ja pikaaegse riigihalduse kogemusega noorema põlvkonna jurist, kes on näidanud end autoriteetse ja tunnustatud juristina, kellel on suuri teeneid Eesti avaliku õiguse reformimisel.

Madise on osalenud kõikide Eesti vabariigi põhiseaduse kommenteeritud väljaannete koostamisel, neist viimase, 2012. aasta väljaande puhul oli ta toimetuse kolleegiumi juhiks.

Põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste ütles eelmisel nädalal, et Ülle Madise sobivuses ei kahelnud ükski komisjoni liige, küll arutleti selle üle, millises suunas peaks õiguskantsleri institutsioon arenema.

Maruste lisas, et Ülle Madise on hästi tuntud avaliku elu tegelane ja õigusasjatundja ning on põhjust eeldada, et ta pühendub kogu temale omase energiaga igaühe õiguste ja vabaduste eest seismisele ehk õiguskantsleri ombudsmani funktsiooni edasiarendamisele.

Toimetaja: Priit Luts, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: