Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Berg: Lavrov kasutas võimalust Eestile koht kätte näidata

Eiki Berg.
Eiki Berg. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tartu ülikooli rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg ütles, et Venemaa välisminister Sergei Lavrov kasutas eilsel pressikonverentsil Obama visiiti maha tegeva kommentaariga võimalust Eestile koht kätte näidata.

Lavrov ütles nimelt Ameerika Ühendriikide presidendi Eestisse tehtud visiiti eile kommenteerides, et selline külaskäik solvas Eestit, sest seda kasutati Venemaale negatiivse sõnumi saatmiseks. "Kujutage ette, kuidas peab Eestit solvama, öeldes, et sõidame teie juurde ainult sellepärast, et venelastele s***ta keerata - vabandage räige väljenduse eest," olid Lavrovi täpsed sõnad.

"Ma pean tunnistama, et see mõttekäik ei ole eriti arusaadav. Miks peaks olema Eesti solvatud selles situatsioonis. Ma arvan, et selle mõttekäiguga pigem üritati Eestile koht kätte näidata. Et Eesti ja Eesti välispoliitika on paljuski Washingtoni kiiluvees ja mingit iseseisva välispoliitilist mõtlemist ei eksisteeri," kommenteeris Eiki Berg ERR-i uudisteportaalile.

Bergi sõnul on see puhtalt Lavrovi enda arvamus ning Eestis ei peaks sellesse mitte kuidagi suhtuma. "Meie jaoks oli kahtlemata Obama visiit väga suure sümboolse väärtusega," märkis ta.

"Ma arvan, et Venemaa tundis ennast väga puudutatuna, et Obama selline riikliku tähtsusega visiit leidis aset küllaltki pingelisel ajahetkel väikeriigis, mis on ka piiririik ja kus väga selgelt Ukraina kriis on tekitanud tugevat resonantsi," hindas Berg.

Bergi sõnul ei tasu unustada, et ka Eston Kohvri afäär algas Obama visiidist kõigest paar päeva hiljem. "Need kaks asja on ilmselt omavahel seotud. Obama käik Eestisse ilmselgelt ärritas Venemaad."

Samal pressikonverentsil räägiti ka Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimisest juba lähitulevikus. Sellega üritas Bergi hinnangul Lavrov tekitada üldises vägagi keerulises välispoliitilises situatsioonis ning Ukraina konflikti intensiivistumises natukene positiivset fooni.

"Ma näen seda ainult selles võtmes. Et ei oleks vaid üldlevinud arvamus, et Kremlist ühtegi head algatust ei tule. See oli lihtsalt positiivne sõnum nende kõikide negatiivsete sõnumite kõrval," leidis Berg.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: