Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti ei pikendanud Kremli-meelsele Itaalia ajakirjanikule pandud sissesõidukeeldu

Siseministeeriumi kinnitusel ei pikendatud Kremli-meelsele Itaalia ajakirjanikule ja europarlamendi ekssaadikule Giulietto Chiesale kehtestatud sissesõidukeeldu.

Siseministeeriumi pressiesindaja Toomas Viks ütles ERR-i uudisteportaalile, et riik jääb oma esialgse otsuse juurde ehk sissesõidupiirang oli kehtestatud üheks kuuks ja seda otsustati mitte pikendada.

"Tema (Chiesa-toimetus) eesmärk on provotseerida ja saada võimalikult palju tähelepanu. Sissesõidukeelu kehtestamine oleks andnud selleks parema võimaluse," märkis Viks ja lisas, et Chiesa eesmärk on levitada Venemaa propagandat ning Eesti riik ei soovi sellele kaasa aidata.

"Kui ta peaks Eestis viha ja vaenu õhutama või minema vastuollu Eesti seadustega, on riigil endiselt õigus talle sissesõidukeeld kehtestada," kinnitas Viks.

Viks selgitas, et sisejulgeolekuasutuste hinnangul ei ole Chiesale sissesõidukeelu kehtestamise aluseks olevad asjaolud muutunud. "Seekord hinnati tema riiki lubamisest tulenevat võimalikku kahju väiksemaks, kui keelu pikendamise otsust ja sellele järgnevat Eesti häbistamiseks planeeritud rahvusvahelise meediashow negatiivset mõju," tõdes Viks.

Eelmisel nädalal kaebas Giulietto Chiesa (74) Eesti riigi kohtusse, kuna talle oli mullu 12. detsembri otsusega kehtestatud Eestisse sissesõidukeeld kuni tänavu 13. jaanuarini.

Teadaolevalt kutsus MTÜ Impressum Chiesa esinema 15. detsembril 2014 Tallinnas hotelli Meriton Grand Conference & SPA konverentsisaalis korraldatavale kohtumisõhtule pealkirjaga "Kas Euroopal maksab karta Venemaad?“.

Välismeedia teatel on 1940. aastal sündinud Chiesa ajakirjanik ja poliitik ning endine Euroopa Parlamendi liige (2004-2009). Enne 1991. aastat oli ta Itaalia Kommunistliku Partei liige ja töötas üle kahekümne aasta Moskvas ajalehtede l´Unitá ja La Stampa erikorrespondendina. 1980ndatel rahastas Giulietto Chiesa tegevust Nõukogude Liidu Kommunistlik Partei.

Aastatel 1989-1990 oli Chiesa Kennani instituudi (Kennan Institute for Advanced Russian Studies) kaastöötaja. 2009. aasta Euroopa Parlamendi valimistel kandideeris ta Vene-meelse partei Inimõiguste Eest Ühtses Lätis nimekirjas, kuid ei osutunud valituks.

Varem on Giulietto Chiesa MTÜ Impressumi kutsel Eestit külastanud ja siin ettekannetega esinenud 2008. ja 2011. aastal. 2008. aastal esitles ta Tallinnas raamatut "Zero“, milles väidab, et 11. septembri 2001 terrorirünnakute korraldamisse oli segatud Ameerika Ühendriikide valitsus. Ühtlasi tegi ta Eestis viibides mitmeid avaldusi Arnold Meri (1919-2009) toetuseks, keda 1949.aasta märtsis toimunud suurküüditamises osalemise tõttu süüdistati inimsusvastases kuriteos ja genotsiidis.

Arnold Meri kaitsmine ja õigustamine oli toona MTÜ Impressumi üheks peamiseks tegevusväljundiks.

2011. aastal esitles Giulietto Chiesa Tallinnas raamatut "Läti kandidaat“, kus muuhulgas käsitleb pronkssõduri teisaldamise teemat ja kõrvutab Balti riikides toimuvat rahutustega Aafrikas.

2008. aastal asus Giulietto Chiesa Euroopa Parlamendi liikmena aktiivselt õigustama Venemaa tegevust Gruusias ning nõudis Lõuna-Osseetia ja Abhaasia iseseisvuse tunnustamist.

2014. aastal toetas ta Venemaa poliitikat ja terroristide tegevust Ida-Ukrainas. Samuti pooldas ta Venemaa kallutatud sõnumeid, nagu seisaksid olukorra eskaleerumise ja sõja õhutamise taga Ameerika Ühendriigid ning Ida-Euroopa riikide natsionalistlikult meelestatud valitsused.

Chiesa süüdistas Ukraina valitsust tsiviilelanike tapmises Donbassis ja väitis, et alanud on III Maailmasõda venelaste vastu.

Vahetult enne Krimmi referendumit mullu märtsis õigustas Giulietto Chiesa Krimmi annekteerimist Vene ja Itaalia meedias. Kolm kuud hiljem esitas ta samu sõnumeid Krimmis Format A3 üritusel.

Chiesa on Kremli-meelsete ühenduste katusorganisatsiooni ja Venemaa informatsioonilise mõjutustegevuse tööriistana tuntud GONGO Mir Bez Natsizma (MBN) liige. Ühtlasi on Giulietto Chiesa ka Venemaa ultrakonservatiivse ja antiliberaalse ühenduse Irboska Klubi liige.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: