Tuhanded üksikvanemad loodavad plaanitavalt elatisabi fondilt leevendust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eestis on hinnanguliselt 42 000 üksikvanemat ja umbes 56 000 alaealist last, kes elavad vaid ühe vanemaga ja eelmisel aastal oli elatisvõlglasi enam kui 9000. Pärast 10-aastast arutamist on nüüd plaanis rajada riiklik elatisabi fond, mida pole seni poliitiliste erimeelsuste tõttu õnnestunud luua.

Üksikema O. on pidanud 2000-eurose elatise pärast juba kaks aastat kohtuvaidlusi, mis ei ole siiani tulemust andnud. Kohtuotsus on küll olemas, aga ikkagi midagi teha ei saa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tema sõnul sõltub teise vanema vabast tahtest, kas ta maksab seda elatist kohtuskäigu ajal või mitte. Kohtuprotsess aga võib kesta aastaid. Elatisabi fond hoiaks O. arvates ära oma ajaraiskamise kohtuvaidlustele.

"Kui ema saab riigi poolt oma elatise kätte, siis tõepoolest võiks olla mõni jõud, mis sunnib neid kohusetundetuid enesekeskseid vanemaid ka seadust täitma," ütles Toomsalu-Marlen.

Sotsiaalministeeriumi nõuniku Hanna Vseviovi sõnul on riiklikku elatisabi fondi vaja, et lapsed ei peaks kannatama seetõttu, et üks vanematest elatisenõuet ei täida.

Naiste Tugi- ja Teabekeskuse projektijuhi Sirje Otstaveli sõnul on fondi eelkõige vaja naiste ja laste vaesuse vähendamiseks, kuna 91% üksikvanematest on naised, ja kuna naised töötavad vähemtasustatud ametikohtadel, siis põhjustab see ka laste vaesust.

Lisaks annab see naistele, kes on kogenud kodus perevägivalda, rohkem majanduslikke võimalusi vägivaldsest suhtest lahkuda. Elatisevõlgnike nimekiri on internetis üleval ning seda uuendatakse pidevalt.

Riigikogus olevatest erakondadest on jätkuvalt ainsana riikliku elatisabi fondi loomise vastu Reformierakond. Homme läheb riikliku elatisabi fondi loomise eelnõu riigikokku esimesele lugemisele.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: