Riigikogu keelustas alkoholi laenutamise ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogu võttis kolmapäeval 58 poolthäälega vastu valitsuse algatatud alkoholiseaduse muutmise seaduse. Maaelukomisjoni ettepanekul viidi seadusesse sisse muudatus, mille järgi ei saa alkoholi võlaõigusliku lepingu alusel välja rentida või laenata.

Muudatusega loetakse alkohoolse joogi jaemüügiks ka ükskõik millise võlaõigusliku lepingu sõlmimist või alkoholi üleandmist või muul viisil tarbijale majandustegevuse raames kättesaadavaks tegemist. See lihtsustab hilisemaid vaidlusi olukorras, kus on keeruline tuvastada, millisel alusel alkohol ühelt isikult teisele üle anti.

Samuti välistab juhud, kus alkohol tehakse tarbijale kättesaadavaks ilma vahetu üleandmiseta näiteks postiautomaati kasutades. Täpsustatud on ka tarbija mõistet, mille kohaselt käsitatakse tarbijat tarbijakaitseseaduse tähenduses.

Järelevalvet teostav tarbijakaitseamet on menetlenud mitmeid väärtegusid, mille aluseks on tarbijale alkohoolsete jookide kättesaadavaks tegemine niiöelda laenamise või rentimisega, eirates sealjuures seaduses sätestatud alkohoolse joogi jaemüügi kellaajalist piirangut ning muid seadusega alkoholi käitlemisele kehtestatud erinõudeid.

Järelevalvemenetluse käigus on tuvastatud, et laenulepingu sõlmimisega alkohoolsete jookide laenutamiseks soovitakse tegelikkuses varjata müügitehingut ning lepingupoolte tegelik tahe on suunatud müügitehingu sõlmimisele.

Uus alkoholiseadus välistab ettevõtja poolt majandustegevuse raames tarbijale alkohoolse joogi kättesaadavaks tegemise või üleandmise võimaluse väljaspool seadusega alkohoolse joogi jaemüügile sätestatud regulatsiooni.

Piirangu eesmärgiks ja mõjuks on lisaks kättesaadavuse piiramisele ka alkoholi kui toidu ohutuse, kvaliteedi ja nõuetekohasuse tagamine, vältides võimalikku ohtu rahva tervisele. Alkohoolsete jookide laenutamise puhul puuduvad dokumendid alkohoolse joogi päritolu ja ringluse kohta, mistõttu järelevalveasutusel ei ole võimalik kontrollida, kas laenuks pakutav alkohoolne jook, samuti tagastamisele kuuluv alkohoolne jook vastavad seaduses sätestatud kvaliteedi- ja muudele nõuetele.

Sätte rakendamine ei loo alkoholi jaemüügiga korrektselt tegutsevale ettevõtjale täiendavaid kohustusi, kuid võimaldab järelevalvet teostavatel haldusorganitel takistada alkoholiseaduse eesmärkidega vastuolus olevat tegevust.

Seadus jõustub 2015. aasta 1. juulil.

Toimetaja: Sven RandlaidHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: